Na generalni skupščini Združenja avdiovizualnih avtorjev (SAA), ki je 1. aprila 2025 potekala v Bruslju, je bila AIPA že četrtič zapored izvoljena v upravni odbor te pomembne evropske organizacije. Gre za pomembno priznanje delu AIPA na področju varovanja pravic scenaristov in režiserjev tako doma kot v mednarodnem prostoru. Novo vodstvo SAA bo med letoma 2025 in 2027 usmerjalo strateške odločitve organizacije, s posebnim poudarkom na aktualnih izzivih, kot so vpliv generativne umetne inteligence, regulativna negotovost in politične napetosti v Evropi.
Ponovna izvolitev AIPA v osemčlanski upravni odbor SAA, v katerem so ob nas tudi predstavniki kolektivnih organizacij iz Francije, Nemčije, Španije, Švedske, Poljske, Velike Britanije in Slovaške, dokazuje, da se slovensko strokovno znanje in izkušnje s področja kolektivnega upravljanja avtorskih pravic cenijo tudi na najvišji evropski ravni.
Direktor AIPA Gregor Štibernik je ob tem poudaril: »Mednarodna dejavnost AIPA ni le priznanje naši strokovni ekipi, temveč tudi potrditev 15-letnega uspešnega boja za pravice AV avtorjev. Le z močnim sodelovanjem na evropski ravni lahko zagotovimo učinkovit odgovor na globalne izzive, kot sta generativna umetna inteligenca in nelojalne prakse velikih tehnoloških podjetij. Naš cilj ostaja jasen, usmerjeni ostajamo k zagotavljanju pravičnega nadomestilo za AV avtorje in zaščiti njihove ustvarjalnosti.«
SAA pod novim vodstvom – v ospredju boj proti razvrednotenju ustvarjalnosti
Novoizvoljena predsednica SAA Barbara Hayes je ob prevzemu mandata izpostavila nujnost skupnega delovanja evropskih kolektivnih organizacij: »Ponosna sem, da lahko vodim SAA skupaj s tako predano ekipo. Naša naloga bo zaščititi avtorske pravice pred vse večjimi pritiski in ohraniti kulturno raznolikost. Avtorji si zaslužijo pravičen delež, ki temelji na zakonsko utemeljenem, kolektivno upravljanem modelu nadomestil.«
Tudi podpredsednik SAA Patrick Raude je opozoril na nove izzive: »Rezultati posvetovanj o Aktu o umetni inteligenci, nepripravljenost tehnoloških podjetij za poštene dogovore in porast tožb kažejo, da je pred nami težavno obdobje. Kolektivne organizacije morajo biti pripravljene na odločen nastop pred sodišči in v zakonodajnih razpravah.«
AIPA ostaja zavezana avtorjem – doma in v tujini
Kot aktivna članica SAA bo AIPA tudi v novem mandatu nadaljevala s prizadevanji za enotnejšo in pravičnejšo zaščito avtorskih pravic na ravni EU. V času, ko digitalne tehnologije in politična dinamika hitro spreminjajo pravni okvir, je povezovanje in sodelovanje z evropskimi partnerji ključnega pomena.
Hvala vsem članom SAA za zaupanje! Skupaj bomo še naprej ustvarjali okolje, kjer bodo avtorji prejemali to, kar jim pripada.