Društvo slovenskih režiserjev (DSR), DSR Scenaristi in AIPA 1. in 2. februarja v Hotelu Slon v Ljubljani že tretjič gostijo delavnico evropskih avdiovizualnih avtorjev, ki jo pripravljajo v sodelovanju z Združenjem evropskih filmskih režiserjev (FERA), mednarodnim Združenjem avdiovizualnih avtorjev (SAA) in Zvezo scenaristov Evrope (FSE). Delavnica na temo Kako učinkovito oblikovati nacionalno in EU politike na področju avtorske pravice, ki bo razdeljena v tri sklope, prihaja v času, ko Unija sprejema novo avtorsko zakonodajo, ki prinaša številne novosti na področju avdiovizualne panoge.
Prvi dan bomo pričeli ob 14. uri, in sicer z razpravo, kako oblikovati pravično avtorsko okolje in kako lahko kolektivne organizacije pomagajo pri ustvarjanju trajnostne politike na področju avtorskih pravic. Ta del bodo odprli predstavniki DSR in AIPA, predstavljena pa bosta tudi primera, kako ustvariti kolektivno organizacijo in kako lahko avtorji do tistega, kar jim pripada, pridejo na različne načine. Prvi primer bo predstavila predstavnica belgijskega avtorskega združenja DeAuteurs Barbara Persyn, drugega pa izvršni direktor britanskega združenja Directors UK Andrew Chowns.
Prvi dan delavnice se bo zaključil z okroglo mizo na temo Gradimo močnejšo reprezentativnost avdiovizualnih avtorjev na Balkanu, kako strokovno in upravljavsko okrepiti kolektivne organizacije v regiji.
Drugi dan delavnice bo posvečen pravičnemu nadomestilu za avtorje, pri čemer bo prvi del namenjen načinom, kako priti do pravičnega nadomestila za avtorje, kakšne so pravne podlage in kakšna je pogajalska moč avtorjev in avtorskih organizacij. Ta sklop bo odprla svetovalka za raziskave in razvoj na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij in medijev v podjetju Commsol Deidre Kevin, ki bo udeležence seznanila z razvojem avdiovizualnega trga in trendi ter kaj to pomeni za avtorske pravice in prihodke. Pravni svetovalec Mednarodne konfederacije združenj avtorjev in skladateljev (CISAC) Leonardo de Terlizzi bo nato predstavil študijo CISAC o sistemu dajatev za privatno kopiranje. Prvi sklop zadnjega dne delavnice se bo zaključil z okroglo mizo na temo Kakšno prihodnost imajo trenutno uspešni modeli nadomestil, ko se spreminjajo EU zakonodaja, sistem dajatev za privatno kopiranje, prihodki s spleta in pravica radiodifuzne retransmisije.
Sklepni del delavnice bo namenjen predstavitvi študije o prvih konkretnih rezultatih o višini nadomestil v primeru sprejema zakonodaje o pravičnih nadomestilih. Študijo bo predstavila raziskovalka iz Univerze v Gentu Jessy Siongers.
Delavnica je odlična priložnost za izmenjavo mnenj in izkušenj, saj je pred avdiovizualnimi avtorji zaradi sprejemanja prenovljene avtorske zakonodaje na ravni EU precej "turbulentno obdobje", pravi direktor AIPA Gregor Štibernik. "DSR, AIPA, FERA, SAA in FSE si skupaj z drugimi avtorskimi organizacijami prizadevamo za popravke predlagane zakonodaje, ki bi izničila t.i. 'transfer of value' in uzakonila neodtujljive in neodpovedljive pravice do pravičnega nadomestila za avdiovizualne avtorje v primeru dajanja njihovih del na voljo javnosti. Nedopustno je, da imetniki pravic v okolju, kjer se njihova dela čedalje pogosteje uporabljajo, dobivajo čedalje manj," poudarja Štibernik.
Ob tem je opozoril tudi na predloge za spremembe nekaterih določil Uredbe EU o zagotavljanju čezmejne prenosljivosti storitev spletnih vsebin na notranjem trgu EU in ohranitve teritorialne ekskluzivnosti avtorskih pravic.
Za slovenske avdiovizualne avtorje bo delavnica odlična priložnost, da vidijo, kje je Slovenija na zemljevidu ureditve avtorskih pravic, vsekakor pa velja tudi na takih srečanjih opozoriti na anomalijo, v kateri živijo slovenski ustvarjalci: 23 let namreč že čakajo na stabilno ureditev področja t.i. privatnega kopiranja, pri čemer ne smemo prezreti, da je tako sistem kot višino nadomestil določila država sama že v 90. letih prejšnjega stoletja! Slovenija tako, žal, še naprej ostaja edina (!) država na svetu, ki ima vso potrebno zakonsko podlago (ZASP, ZKUASP, Uredbo in ZuP) za zbiranje teh nadomestil, dovoljenja ustrezni organizaciji pa pristojni organ ne izda.