INDUSTRIJA:
Culture Action Europe: Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v 79-minutnem govoru o stanju v EU ni niti enkrat omenila razmer v evropskem kulturno-kreativnem sektorju, kljub temu, da je ta med najbolj prizadetimi panogami zaradi izbruha covid-19. O govoru von der Leynove je poročal tudi spletni portal Euroactiv, ki je opozoril, da predsednica komisije ni nič povedala niti o ureditvi trga spletnih platform. Več o tem na tej povezavi in na tej povezavi.
Euroactiv: Predstavniki nekaterih civilnih družb so na evropskega komisarja za notranji trg Thierrya Bretona naslovili odprto pismo, v katerem izražajo resne pomisleke glede kršenja temeljnih evropskih pravic, ki jih prinaša priporočilo komisije glede urejanja trga spletnih platform v Direktivi o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Posebno se jim zdi sporen predlagani 17. člen, s katerim želi Evropska komisija spletnim platformam preprečiti kršenje avtorskih pravic. O tem, da naj bi po mnenju nekatrerih 17. člen prinašal "filtre" je poročal tudi portal Torrentfreak. Več o tem na tej povezavi in na tej povezavi.
Digital TV: Disney+ je sredi septembra začel s trženjem storitev v Evropi. Streaming platforma, ki bo ponujala vsebine studiov, kot so Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic..., bo v Evropi najprej na voljo v skandinavskih državah, Belgiji, Portugalski in v Luksemburgu. Mesečna naročnina naj bi se gibala okrog sedmih evrov. Več o tem.
KEA: O nujnosti naložb v evropski kulturno-kreativni sektor. Več o tem.
EVROPSKE INSTITUCIJE
Evropski parlament: Evropski parlament je z veliko večino sprejel resolucijo, v kateri poziva Evropsko komisijo in države članice k neposredni pomoči evropskemu kulturno-kreativnemu sektorju. Med drugim predlagajo, da se nameni dva odstotka sredstev, ki so v skladu za okrevanje EU po pandemiji, za evropsko kulturo. Parlamentarci so tudi pozvali, da se programu Ustvarjalna Evropa (Creative Europe), ki je edini namenjen promociji evropskih kulturnih in kreativnih sektorjev, v prihodnji finančni perspektivi dodeli 2,8 milijarde evrov. Gre za milijardo evrov več od predloga Evropske komisije. Več o tem.
Nemško predsedstvo EU: Nemška kulturna ministrica Monika Grütters je pozvala k pomoči evropskemu kulturno-kreativnemu sektorju, ki trpi hude posledice zaradi pandemije koronavirusne bolezni. Panoga je med najhuje prizadetimi deli evropskega gospodarstva. Zato mora EU pripraviti programe, s katerimi bo pomagala evropski kulturi in kreativnosti in vsem, ki delujejo v tej panogi, je poudarila ministrica. Več o tem.
EPP in Zeleni: Evropska ljudska stranka (EPP) podpira predlog Evropskega parlamenta, da bi evropski kulturno-kreativni sektor dobil 12 milijard evrov pomoči iz sklada EU za okrevanje po pandemiji covid-10. Predlog za pomoč podpirajo tudi evropski Zeleni. Več o tem na tej povezavi in na tej povezavi.
Evropska komisija: Evropska komisija je odprla javno razpravo na temo spoštovanja intelektualnih pravic v tretjih državah. Razprava bo potekala do sredine novembra. Več o tem.
PRAVNE ZADEVE:
Evropski avdiovizualni observatorij: Katere države so v zakonodajo prenesle evropsko Direktivo o avdiovizualnih medijskih storitvah? Omenjena tudi Slovenija. Kulturno ministrstvo je pred dnevi sicer predlog zakona umaknilo in ga vrnilo v ponovno strokovno pripravo in usklajevanje znotraj ministrstva. Več o tem.