Aipa danes, 11. oktobra, praznuje 13. leto delovanja. S štirimi dovoljenji smo ob združenem interesu in podpori avdiovizualnega sektorja v Sloveniji postali uspešna kolektivna organizacija, ki ni prepoznavna samo doma, ampak je primer dobre prakse marsikje v tujini. V času, ko se svet ukvarja z močjo velikih platform in izzivi umetne inteligence, smo aktivno vpeti v prihodnost zaščite del naših članov. Prepričani smo, da bomo s sodobno zakonodajo, ki jo Slovenija premore, uspešno rešili tudi izzive, ki so pred nami.
Vsem članicam in članom se v imenu ekipe AIPA zahvaljujemo za vse predloge, pobude, sodelovanja in priložnosti. Gremo naprej!
Gregor Štibernik, direktor, in ekipa AIPA
NEKAJ DEJSTEV – sadovi 13-letnega dela
DOVOLJENJA
11. oktobra 2010 smo prejeli prvo dovoljenje številka 31227-1/2008-129 z dne 11. 10. 2010 za kolektivno upravljanje pravic, in sicer za soavtorje avdiovizualnih del v primeru privatne ali druge lastne uporabe in kabelske retransmisije avdiovizualnih del ter za izvajalce in filmske producente, prav tako v primeru v primeru privatne ali druge lastne uporabe.
Tako se je začela naša, 13 let trajajoča zgodba in nismo se ustavili.
21. oktobra 2022 smo prejeli dovoljenje številka 31227-14/2021-32 z dne 20. 10. 2023 za kolektivno upravljanje avtorske in sorodnih pravic v primeru dajanja na voljo javnosti avdiovizualnih del, videogramov in izvedb, posnetih na videogramih.
Letos, 21. junija 2023, smo prejeli dve novi dovoljenj, izdani 20. 6. 2023:
Dovoljenje za kolektivno upravljanje pravice filmskih producentov do primernega nadomestila za vsakokratno radiodifuzno retransmisijo videogramov z avdiovizualnimi deli, razen videogramov s kratkimi glasbenimi videofilmi ne glede na čas njihovega trajanja.
Dovoljenje za kolektivno upravljanje pravice izvajalcev do primernega nadomestila za vsakokratno radiodifuzno retransmisijo njihovih izvedb v avdiovizualnih delih na videogramih, razen: za izvedbe izvajalcev glasbenih del, ki so vključene v avdiovizualno delo, za izvedbe izvajalcev filmske glasbe, ki je posebej ustvarjena za avdiovizualno delo in za vse izvedbe izvajalcev v kratkih glasbenih videofilmih ne glede na čas njihovega trajanja.
ČLANSTVO
AIPA ima danes 993 članov, ki imajo 1.114 glasov na skupščini: 510 soavtorjev, 175 filmskih producentov in 429 izvajalcev.
MEDNARODNA VPETOST
V AIPA že od samega začetka delovanja posebno pozornost posvečamo mednarodni vpetosti naših idej in izkušenj. V teh letih smo postali zgled za mnoge države, s katerimi delimo naše znanje.
AIPA dela slovenskih avtorjev ščiti tudi v tujini, saj imamo do sedaj sklenjenih že 38 sporazumov s tujimi kolektivnimi organizacijami na šestih celinah.
AIPA je danes članica vseh vodilnih krovnih organizacij: Societies' Council for the Collective Management of Performers' Rights (SCAPR), Association of European Performers' Organisations (AEPO ARTIS), Federation of European film directors (FERA), Society of Audiovisual Authors (SAA), International Confederation of Societies of Authors and Composers (CISAC) in AGICOA Alliance, še posebej ponosni pa smo, da ima prav po zaslugi AIPA v Sloveniji od leta 2022 evropski sedež Mednarodna konfederacija avdiovizualnih avtorjev (AVACI).