Združenje dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) se je na pobudo Mednarodnega združenja igralcev (FIA) pridružilo akciji Ratificirajmo Pekinško pogodbo (Ratify BeijingTreaty), ki so jo pri nas poimenovali Pekinška raca. Ne, ne gre za še enega izmed številnih kuharskih šovov v Sloveniji, ampak za željo, da bi z njo na poseben, vizualen, način opozorili politike in druge odločevalce, da je ratifikacija Pekinške pogodbe nujna. Njena ratifikacija bi avdiovizualnim igralcem omogočila pravično nadomestilo za uporabo njihovih del in odpravo neenakopravnega položaja v primerjavi z drugimi izvajalci. Ob tem ZDUS ozavešča kolege in širšo javnost o delovanju AIPA, FIA in ZDUS ter vse avdiovizualne igralce spodbuja k skupnemu nastopu. Organizatorji želijo z akcijo opozoriti tudi na moralne in ekonomske pravice, ki bi morale pripadati igralcem (pa jim še ne), ter javnost seznaniti s Pekinško pogodbo in prednostmi, ki bi jih njena ratifikacija s strani Slovenije prinesla tako domačim kot tujim igralcem.
Akcija pod okriljem FIA poteka že nekaj časa, v njej pa sodelujejo praktično vsi evropski igralci. Za akcijo, ki sovpada s 26. aprilom – svetovnim dnevom intelektualne lastnine, praznikom vseh ustvarjalcev – pa se je odločil tudi ZDUS.
KAJ JE PEKINŠKA POGODBA?
26. junija 2012 se je v Pekingu končala diplomatska konferenca za sklenitev nove mednarodne pogodbe o varstvu izvajalcev avdiovizualnih del. Po več kot 12 letih pogajanj so države članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) končno le sprejele pogodbo o varstvu avdiovizualnih del, ki avtorjem prvič v zgodovini zagotavlja varstvo v digitalnem okolju. Pogodba, ki sicer ureja tako izvedbe v klasičnih medijih kot v digitalnem okolju, preprečuje nepooblaščeno uporabo izvedb v avdiovizualnih medijih, kot sta televizija in film.
Pekinške diplomatske konference se je junija 2012 udeležilo rekordnih 155 držav članic WIPO, Evropska unija, 6 medvladnih organizacij in 45 nevladnih organizacij, od česar je 122 držav podpisalo sklepno listino pogodbe, 48 držav pa je podpisalo tudi samo pogodbo. Kljub temu bo pogodba zavezujoča šele, ko jo bo ratificiralo 30 držav podpisnic pogodbe. Doslej jo je ratificiralo komaj 15 držav. Čeprav je Slovenija pogodbo podpisala že leta 2013, je še ni ratificirala. Da bi se to zgodilo čim prej, smo v ZDUS in AIPA pričeli z akcijo.
Vodnik po Pogodbi o varstvu avdiovizualnih izvedb, ki predstavlja pravice iz Pekinške pogodbe, si lahko ogledate na spletni strani AIPA.
KAKO SODELOVATI V AKCIJI?
ZDUS je oblikoval tri liste z različnimi sporočili. Če je le mogoče, jih:
- natisnite na A3 format,
- z vsakim posebej naredite "selfi" in
- jih objavite na svojih profilih na družabnih omrežjih s komentarjem #akcijapekinškaraca.
Idealno bi bilo, da jih objavite v razmaku nekaj dni, najprej "selfi" s prvim sporočilom, nato z drugim, v sredo, 26. aprila 2017, pa še z zadnjim - Ratificirajmo Pekinško pogodbo.
Kdor ne uporablja družabnih omrežij, naj svoje "selfije" pošlje na ZDUS (info@zdus.si) ali AIPA (info@aipa.si).
Primere si poglejte na:
Spletni strani ZDUS na Facebook-u ali na posebni spletni strani FIA.
PEKINŠKA RACA IN ODLOČANJE EU O NOVI AVTORSKI ZAKONODAJI
Akcija Pekinška raca sovpada s sprejemanjem nove avtorske zakonodaje na ravni EU. Eden izmed mejnikov bo majska seja odbora Evropskega parlamenta za pravne zadeve JURI, na kateri bodo odločali o dopolnilih, ki so jih predlagali avdiovizualni avtorji.
Več si lahko preberete na:
http://www.aipa.si/sl/Novice/2017/April/SAA%2C-FERA-in-FSE-za-pravicno-nadomestilo-av-ustvarjalcem
http://www.aipa.si/sl/Novice/2017/April/Velika-imena-evropskega-filma-za-pravicna-nadomestila