Spoštovane članice in člani AIPA.
Ko se po novem letu znova srečamo, si običajno še enkrat sežemo v roke, zaželimo vse lepo in se obenem že ozremo po letu, ki se je pravkar začelo ter po izzivih, ki so pred nami. Leto 2024 je bilo za AIPA in slovenske avdiovizualne ustvarjalce, kar se tiče zaščite njihovih pravic, dinamično in zahtevno, a tudi uspešno.
Z nadgradnjo sistema izplačil smo poskrbeli za hitrejše in preglednejše izplačevanje nadomestil ter z naprednimi digitalnimi rešitvami omogočili ustvarjalcem boljši vpogled v njihove pravice.
Septembra 2024 smo v skladu z zakonom izvedli pomembne delitve zbranih sredstev: avtorske honorarje in nadomestila za retransmisijo (2023), nadomestila za privatno kopiranje AV del (2021–2023), honorarje za dajanje del na voljo javnosti (2023) in končne obračune za leta 2016–2019.
Prizadevanj ali bolje rečeno boja za dosledno uveljavitev in zaščito pravic AV ustvarjalcev v Sloveniji še zdaleč ni konec. Že takoj v začetku tega leta nas čaka nekaj pomembnih odločitev, kako naprej pri nekaterih zadevah, ki zaradi različnih razlogov že nekaj časa stojijo na mestu. Med najbolj perečimi je uveljavitev pravic igralcev, ko gre za RTV Slovenija in druge televizije ter slovenske kinoperaterje, prav tako pa še vedno nismo dosegli ustreznega koraka naprej pri manjkajočih dovoljenjih in nerazumnem razlikovanju med istovrstnimi imetniki pravic. Vedno znova ugotavljamo, da ni potrebno veliko, včasih bi bila dovolj že zgolj doslednost s strani snovalcev zakonskih rešitev in malo več sposobnosti prisluhniti stroki – tudi pravni. Tako pa smo na nekaterih področjih še vedno ujetniki nedomišljenih in nelogičnih rešitev (npr. začasna tarifa), ki povzročajo zastoj in mukotrpno prebijanje naprej.
A AIPA to ne bo vzelo volje, tako kot je ni zadnjih 14 let, odkar ščitimo pravice avdiovizualnih ustvarjalcev v Sloveniji.
Leto 2025 je jubilejno za AIPA. Ponosni smo, da smo v tem času ustvarili prostor, kjer so pravice igralcev, soavtorjev in producentov AV del priznane, zaščitene in predvsem uresničene, saj to pomeni njihovo preživetje in temelj za nadaljnje ustvarjanje. Ob tem se za podporo zahvaljujemo vsem društvom ustvarjalcev, s katerimi si skupaj prizadevamo za ureditev razmer v tej panogi, ki ni pomembna samo za ohranjanje in razvoj slovenske kulture, ampak prispeva tudi k slovenskemu gospodarstvu.
Nadaljevali bomo z živahno mednarodno dejavnostjo. V Ljubljani bomo med 13. in 15. majem 2025 gostili jubilejno, 50. generalno skupščino SCAPR. Dogodek, ki ga pripravljata AIPA in IPF, bo Slovenijo predstavil kot državo z učinkovitim sistemom zaščite pravic intelektualne lastnine in izpostavil izzive, s katerimi se na področju zaščite pravic ustvarjalcev soočajo države, kandidatke za članstvo v EU.
Med 19. majem in 1. junijem 2025 se bo v Ljubljani sestala generalna skupščina FERA (Evropska zveza režiserjev), ki bo naslovila številne pereče teme in izzive, ki s katerimi se sooča. Slovenija bo tako tudi letos močno zastopana na svetovnem zemljevidu.
Sicer pa letos jubileja ne praznuje le AIPA, ampak okrogle obletnice obeležujejo še nekatere druge organizacije s področja filma.. Društvo slovenskih režiserjev zaznamuje 20 let delovanja, obeležujemo 30 let delovanja samostojne filmske institucije, ki danes deluje pod imenom Slovenski filmski center, častitljivih 75 let obhaja Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, praznujemo pa tudi 120 let slovenskega filma.
Naj bo ta bogata zgodovina navdih za nadaljnje ustvarjanje in varovanje pravic, pa tudi opomin vsem, ki krojijo usodo slovenske AV industrije, kako pomembno dejavnost predstavlja za slovenski kulturni prostor..
Naj zaključimo z mislijo iz naše novoletne čestitke, ki ponazarja našo miselnost in vodilo pri delu: V letu, ki je pred nami, vsem ponujamo roko z geslom, ki povezuje, navdihuje in nagrajuje.
Gregor Štibernik, direktor