EVROPSKE INSTITUCIJE
Evropski parlament: Zaživela je skupnost skupajsmo.eu, ki je namenjena srečevanju, izmenjavi znanj in učenju novih veščin o demokraciji in EU. Namen skupnosti je tudi spodbujanje Evropejcev, da se prihodnje leto udeležijo Evropskih volitev. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Pogovor strokovnjakinje s področja umetne inteligence Letitie Parcalabescu z evropskima poslancema, ki sta dejavna na področju novih tehnologij, Brandoom Benifeiem and Dragošem Tudorachejem. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA
Združenja AEPO-ARTIS, ALCAM, AMA, APMA, CIAGP, CIAM, CISAC, ECSA, IMPF, MCNA in SCAPR so na evropske odločevalce naslovili odprto pismo, v katerih jih pozivajo k ureditvi področja umetne inteligence. Ta vse bolj prevzema delo ustvarjalcev, zato mora EU nujno zaščititi pravice ustvarjalcev, umetnikov in izvajalcev. Ključna sta transparentnost in odgovornost upravljavcev sistemov umetne inteligence, poudarjajo organizacije. Več o tem na tej povezavi. Podoben poziv so v odprtem pismu zapisali tudi v združenjih CEPI, CEPIC, EMMA, ENPA, EPC, FEP, GESAC, ICMP, IFPI, IMPALA in IMPF. Omenjena združenja ocenjujejo, da je potrebno področje umetne inteligence postaviti v pravni okvir, kot podlago za to pa vidijo predlog Evropskega parlamenta o ureditvi tega področja. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Adami, vodilno francosko združenje, ki se bori za pravice umetnikov, je izrazilo solidarnost z več kot 160.000 ameriškimi igralci, ki stavkajo za boljši socialni položaj in ureditev področja umetne inteligence, saj ta vse bolj prevzema njihovo delo. Adami je na francosko kulturno ministrico Rimi Abdul-Malak naslovilo odprto pismo, v katerem jo pozivajo, da organizira serijo posvetov in pripravi nabor ukrepov, s katerimi bo Francija nagovorila področje umetne inteligence. Več o tem na tej povezavi.
US Copyright office: Posnetek posveta na temo avtorske pravice in umetna inteligenca, in sicer s poudarkom na literarnih delih in avdiovizualni industriji. Več o tem na tej povezavi.
Managing IP: Imetniki pravic se bodo še dolgo morali boriti, da bodo dobili ustrezne pravice z naslova uporabe njihovih del s strani generativne umetne inteligence. Kot pravijo poznavalci, so možnosti za odločitev EU, da bi zakonodaja enotno veljala za vse primere kršitve generativne umetne inteligence, nizke. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Komentar na temo Ustvarjanje umetne inteligence in avtorske pravice: Kam bo šla razprava o izvirnosti in lastništvu? Več o tem na tej povezavi.
Advanced Television: Ameriški potrošniki se na vse bolj razdrobljenem streaming trgu zanašajo na kurirane zbirke, da bi našli vsebine, je razvidno iz nove raziskave analitske hiše Horowitz Research o stanju medijskega, zabavnega in tehnološkega sektorja za leto 2023. Osem od desetih uporabnikov pravi, da včasih ali pogosto gleda vsebine iz zbirk ali središč. Več o tem na tej povezavi.
Advanced Television: Več kot petina odraslih Američanov je zaskrbljenih, da bi lahko stavka scenaristov in igralcev osiromašila ponudbo filmov in serij, vendar se jih še več boji vplivov umetne inteligence na njihova življenja, kaže raziskava spletne platforme za izvajanje spletnih anket in vprašalnikov Survey Monkey. Kot so ugotovili, kar 44 odstotkov Američanov skrbi kako bo umetna inteligenca vplivala na delavce, 32 odstotkov pa jih je od stavke scenaristov in igralcev bolj pozorno kako bi lahko umetna inteligenca vplivala na njihovo lastno delo. Več o tem na tej povezavi.
Hollywood Reporter: Vodilna podjetja s področja umetne inteligence so se prostovoljno strinjala, da država postavi smernice za upravljanje s tveganji, ki jih prinaša nova tehnologija. Sedem podjetij - OpenAI, Google, Meta, Amazon, Microsoft, Inflection in Anthropic - je obljubilo, da bodo dovolili neodvisno testiranje varnosti svojih sistemov umetne inteligence, in sicer še preden jih bodo predstavili javnosti. Poleg tega bodo z vlado delili informacije o varnosti te tehnologije, so sporočili iz Bele hiše. Več o tem na tej povezavi.
The Guradian: The Guardian: Več kot 8000 pisateljev, združenih pod okriljem Author Guild of America, je izvršnim direktorjem podjetij OpenAI, Alphabet, Meta, Stability AI in IBM poslalo odprto pismo. V njem zahtevajo, da ta podjetja pridobijo dovoljenje za uporabo avtorsko zaščitenega gradiva, izplačajo pravično nadomestilo za uporabo del pri "učenju" sistemov umetne inteligence in izplačajo pravično nadomestilo avtorjem po tem, ko bodo sistemi umetne inteligence na podlagi njihovih del naredili nek izdelek. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
The IPKat: Blog na temo Kdo ima pravico do poštenega nadomestila za zasebno kopiranje? Kaj se zgodi, ko država članica ni pravilno prenesla direktive EU? Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Arbitration Blog: Komentar o razsodbi arbitražno-mediacijskega centra Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) na področju e-športa in videoiger. Več o tem na tej povezavi.
The IPKat: Komentar na strategijo Evropske komisije o spletu 4.0 in virtualnih svetovih. Evropska komisija je namreč sredi julija sprejela strategijo o spletu 4.0 in virtualnih svetovih, s katero želi spodbuditi tehnološki prehod in zagotoviti odprto, varno, zaupanja vredno, pošteno in vključujoče digitalno okolje za državljane in podjetja EU ter javne uprave. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Komentar na temo Prihodnost kulture, financiranje in upravljanje v digitalni dobi. Več o tem na tej povezavi.