INDUSTRIJA:
Screendaily: Nemčija bo povečala pomoč svoji filmski industriji na več kot 100 milijonov evrov. Nemška vlada je namreč uslišala prošnje producentov, ki so zaradi negativnih posledic pandemije covid-19 zahtevali dodatna sredstva za nemški film. Nemčija, ki je za pomoč filmski industriji doslej namenila 81,5 milijona evrov, bo tako prek sklada za nadaljevanje produkcije filmu razporedila še dodatnih 19 milijonov evrov. Več o tem na tej povezavi.
Evropski avdiovizualni observatorij: Observatorij je objavil raziskavo o produkciji evropske filmske industrije v kategoriji fikcija. Gre praktično za vso produkcijo, v kateri ni le animiranih filmov in dokumentarcev. Kot kažejo podatki, je med letoma 2015 in 2019 na leto nastalo 1000 filmskih naslovov iz tega žanra in 19.300 epizod. Rast produkcije beležijo predvsem nanizanke, medtem ko se število filmov znižuje. Več o tem na tej povezavi.
EBU: Zveza evropskih radiotelevizijskih postaj (EBU) je podala svoje pripombe na predlagani akt o digitalnih storitvah, s katerim želi Evropska komisija postaviti enoten trg digitalih storitev v EU. Več o tem na tej povezavi.
LUX Audience Award (video): Organizatorji filmske nagrade Lux so v sklopu večje prepoznavnosti nagrade, ki jo vsako leto podeljuje Evropski parlament,pripravili serijo videoklipov. V njih evropski umetniki, politiki in ljubitelji filma delijo svoje izkušnje z evropsko kinematografijo in pozivajo Evropejce, da se aktivno vključijo v projekt Lux in postanejo največja evropska žirija. Več o tem na tej povezavi. O letošnjem programu in tudi o tem, da bo glasovanje potekalo do 23. maja poroča tudi Cineruopa. Več o tem na tej povezavi.
FERA: Blog Simona Norrthona in Christine Olofson iz švedske zveze sindikatov izvajalcev o tem, da državna podpore v času koronakrize ne bo dovolj, da se ohrani švedska kultura. Kot sta ocenila, je zaradi pandemije covid-19 velik del švedskega trga dela za izvajalce izginil.Več o tem na tej povezavi.
DigitalTVEurope: Francosko državno odvetništvo je zaustavilo vladne načrte, da bi sprejeli zakon, po katerem bi kulturno ministrstvo izdajalo dovoljenja za prodajo francoskih avdiovizualnih del. Vlada je s tem predlogom želela zaščititi dela francoskih avdiovizualnih ustvarjalcev, vendar je to v neskladju s pravili EU glede svobodnega gibanja kapitala. Več o tem na tej povezavi.
DOT Europe: Pobuda za digitalno, on-line, tehnološko Evropo (DOT Europe), v kateri so številna tehnološka podjetja, je objavila vprašanja in priporočila za akt o digitalnih storitvah. Več o tem na tej povezavi.
Torrentfreak: Podelitev oskarjev bo čez nekaj tedenov, še vedno pa v številnih državah ni moč videti filmov, ki se bodo potegovali za nagrado. Zato bodo številni posegli po piratskih verzijah. To pa bi lahko pomenil pravi razcvet spletnih strani z nelegalnimi vsebinami, opozarja Muso, organizacija, ki spremlja razvoj piratskih trendov na svetovnem spletu. Več o tem na tej povezavi.
ElectronLibre: Blog o tem, da je podaljšanje regulative o geoblokiranju avdiovizualnih del slaba novica za uporabnike- Več o tem na tej povezavi.
EVROPSKE IN MEDNARODNE INSTITUCIJE:
Evropska komisija je zadržala svojo predlansko odločitev, da so zaveze hiš Disney, NBCUniversal, Sony Pictures in Warner Bros glede sporazuma z Sky UK zavezujoče. Gre za to, da državljani EU niso mogli postati naročniki plačljivih programov Sky UK prek satelitskih sprejemnikov oz. spleta.Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Think Tank Evropskega parlamenta je predstavil analizo ocene Evropske komisije o učinkih akta o digitalnih storitvah. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE:
Evropski avdiovizualni observatorij: Rimsko sodišče je pred tedni sprejelo dve pomembni razsodbi. V prvi je odredilo francoskemu portalu Dailymotion, ki je v lasti Viviendija, da zaradi kršitev avtorskih pravic plača več kot 22 miljonov evrov nadomestil italijanski medijski družbi Mediaset. Dailymotion je namreč brez dovoljenja prikazal več kot 15.000 videov, ki so nastali v produkciji Mediaseta. Francozi morajo tudi dnevno plačati 1000 evrov v primeru nadaljnjega nezakonitega širjanje vsebin, ki so predmet sodbe. Dailymotion je po nalogu sodišča moral razsodbo objaviti v dveh glavnih italijanskih nacionalnih časopisih, Corriere della Sera in Sole 24 Ore. Rimsko sodišče je isti dan ameriški platformi Veoh naložilo plačilo 3,3 milijona evrov Mediasetu, in sicer zaradi enakih razlogov kot Dailymotionu. Več o tem na tej povezavi.
Evropski avdiovizualni observatorij: Britanska vlada je objavila osnutek novele zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah. S tem želi Velika Britanija nadgraditi zakonodajo s tega področja, saj ob izstopu iz EU ni implementirala Direktive o teh storitvah. Več o tem na tej povezavi.
Evropski avdiovizualni observatorij: Litva je sredi januarja v nacionalno zakonodajo prenesla Direktivo o avdiovizualnih medijskih storitvah, ki bi jo morale države EU prenesti že septembra lani. Več o tem na tej povezavi.
Evropski avdiovizualni observatorij: Moldavski parlament je noveliral zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah. Z dopolnili so umaknili obvezno 50-odstotno kvoto za evropske filme in desetodstotno kvoto za filme neodvisne moldavske produkcije. Več o tem na tej povezavi.
PRIHAJAJOČI DOGODKI:
Institut za evropsko medijsko zakonodajo pripravlja posvet o vplivih akta o digitalnih storitvah in akta o medijskih storitvah na komercialne medijske hiše. Na posvetu, ki bo 20.4. bo med drugim sodeloval evropski komisar za notranji trg Thierry Breton. Več o tem na tej povezavi.
Evropski avdiovizualni observatorij pripravlja spletni posvet o aktu o digitalnih storitvah, in sicer s poudarkom na spremembah pravil za video na zahtevao. Posvet bo 22. aprila. Več o tem na tej povezavi.