V aprilskih novicah pišemo o tem, da je Evropska komisija objavila tretji osnutek kodeksa ravnanja z umetno inteligenco, da ga evropski kulturniki in kreativci ne podpirajo, da Komisija pozdravlja ustanovitev konzorcija za krepitev evropskih jezikovnih podatkov za šolanje umetne inteligence, da je grški urad za intelektualno lastnino in avtorske pravice ob 30. obletnici delovanja pripravil odmevno okroglo mizo o avtorskih pravicah in kolektivnem upravljanju v času razvoja umetne inteligence, da je Evropski avdiovizualni observatorij pripravil študiji o produkcijskih spodbudah in financiranju filmov ter deseto izdajo letnega poročila o trendih v evropski kinematografiji, televiziji in pri pretočnih storitvah.
V novicah lahko tudi preberete, da združenje CISAC podpira predlog brazilskega zakona o umetni inteligenci, da je Mednarodna zveza igralcev posodobila vodič o ravnanju z umetno inteligenco, da evropska filmska industrija podpira geoblokiranje in o vlogi žensk na področju intelektualne lastnine.
Med pravnimi zadevami pišemo, da imetniki pravic zoper upravljalce umetne inteligence zaradi kršenja pravic vlagajo vse več tožb, da slednji lobirajo proti avtorskim pravicam, o poljski implementaciji DSM direktive in o tem, kdo lahko uživa izjeme na področju avtorskih pravic.
EVROPSKE IN MEDNARODNE INSTITUCIJE
Evropska komisija objavila tretji osnutek kodeksa ravnanja z umetno inteligenco
Evropska komisija in Euroactiv: Komisija je objavila tretji osnutek kodeksa ravnanja z umetno inteligenco. Med drugim prinaša podrobnosti o preglednosti in uveljavljanju pravil za upravljalce splošnih modelov umetne inteligence, povezanih z avtorskimi pravicami in različnimi sistemskimi tveganji. Kodeks predvideva tudi ukrepe, s katerimi bi lahko zmanjšali oz. odpravili tveganja. O tem je poročal tudi Euroactiv. Več o tem tukaj in tukaj.
Predstavniki kulturno-kreativne industrije osnutka ne podpirajo
AEPO-ARTIS: Več deset organizacij, ki zastopajo evropske kulturnike in kreativce, je Evropski komisiji sporočilo, da ne podpirajo tretjega osnutka kodeksa ravnanja z umetno inteligenco. Kot so poudarili, kodeks med drugim ne ne izpolnjuje ciljev akta o umetni inteligenci, postavlja prenizke standarde, zmanjšuje obveznosti upravljalcev sistemov umetne inteligence in ignorira predloge drugih deležnikov. Več o tem tukaj.
Komisija pozdravlja ustanovitev konzorcija za krepitev evropskih jezikovnih podatkov za šolanje umetne inteligence
Evropska komisija: Komisija je pozdravila ustanovitev Konzorcija evropske digitalne infrastrukture zavezništva za jezikovne tehnologije (ALT-EDIC) in jezikovnega podatkovnega prostora (LDS). Namen omenjenih projektov je odpraviti pomanjkanje evropskih jezikovnih podatkov, potrebnih za šolanje velikih jezikovnih modelov umetne inteligence in korenito spremeniti večjezične sisteme umetne inteligence po vsej EU. Več o tem tukaj.
Grški urad ob 30. obletnici delovanja pripravil okroglo mizo o avtorskih pravicah in kolektivnem upravljanju v času razvoja umetne inteligence
Hellenic Copyright Organisation: Grški urad za intelektualno lastnino in avtorske pravice je ob 30. obletnici delovanja pripravila mednarodno konferenco, v okviru katere je potekala tudi okrogla miza o avtorskih pravicah in kolektivnem upravljanju v času razvoja umetne inteligence. Posnetek okrogle mize je dostopen na tem naslovu.
INDUSTRIJA
Evropski avdiovizualni observatorij z novima študijama o produkcijskih spodbudah in financiranju filmov
Evropski avdiovizualni observatorij: Observatorij v najnovejši študiji o financiranju evropskih filmov ugotavlja, da so v letu 2022 produkcijske spodbude in neposredno javno financiranje predstavljali 47 odstotkov celotnega financiranja evropskih celovečernih akcijskih fikcijskih filmov. Observatorij je objavil tudi študijo, da je evropski film v povprečju v letu 2022 razpolagal s 3,03 milijona evrov, srednja vrednost pa je znašala 2,19 milijona evrov. Več o tem tukaj in tukaj.
Observatorij objavil deseto izdajo letnega poročila Key Trends
Evropski avdiovizualni observatorij: Observatorij je predstavil jubilejno, že deseto, izdajo letnega poročila Key Trends. Nova 64-stranska publikacija prinaša pregled najnovejših trendov v evropski kinematografiji, televiziji in na pretočnih platformah. Več o tem tukaj.
CISAC podpira predlog brazilskega zakona o umetni inteligenci
CISAC: Svetovno združenje avtorjev in skladateljev (CISAC) podpira predlog brazilskega zakona o umetni inteligenci. Ta velja za enega najboljših na svetu, saj ščiti človeško ustvarjalnost oz. avtorsko zaščitene vsebine pred nezakonito uporabo s strani umetne inteligence. Več o tem tukaj.
Mednarodna zveza igralcev posodobila vodič o ravnanju z umetno inteligenco
FIA: Mednarodna zveza igralcev (FIA) je pripravila posodobljeni vodič o ravnanju z umetno inteligenco. Več o tem tukaj.
Evropska filmska industrija podpira geoblokiranje
FERA in Torrent Freak: Združenje evropskih filmskih režiserjev (FERA) je sporočilo, da podpira ohranitev izključitev avdiovizualnih storitev iz uredbe o geografskem blokiranju. Ključni argumenti FERA temeljijo na pomenu teritorialne ekskluzivnosti pri licenciranju filmskih in avdiovizualnih del, saj ta sistem omogoča financiranje, distribucijo in ustvarjalno raznolikost evropske filmske industrije. O tem, da želi evropska kulturno-kreativna industrija ohraniti sistem geoblokiranja je poročal tudi Torrent Freak. Več o tem tukaj in tukaj.
O vlogi žensk na področju intelektualne lastnine
EUIPO: Komentar z naslovom Ženske v intelektualni lastnini, pomen priznanja, podpore in napredka. Avtorica komentarja med drugim poziva k večji vidnosti ženskih prispevkov in krepitvi njihove vloge na področju intelektualne lastnine. Več o tem tukaj.
Prvi posvet na temo Kulturnega kompasa
AEPO-ARTIS: Evropska komisija pripravlja nov strateški okvir, imenovan Kulturni kompas, katerega namen je usmerjati vlogo kulture pri oblikovanju politik EU. Ta pobuda je ena izmed ključnih prioritet komisarja za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport, Glenna Micallefa, zato je komisar pred dnevi sklical prvi posvet, ki se ga je udeležilo tudi več kot 50 organizacij, ki zastopajo evropske kulturnike in kreativce. Več o tem tukaj.
PRAVNE ZADEVE
Vse več tožb zoper upravljalce sistemov umetne inteligence
Jurist News in tiskovna agencija AP: Več francoskih združenj založnikov je pred dnevi vložilo skupno tožbo proti podjetju Meta, in sicer zaradi domnevne neavtorizirane uporabe avtorskih del za šolanje svojega sistema umetne inteligence. Kot poudarjajo tožniki, Meta brez dovoljenj in brez izplačil nadomestil uporablja vsebine, kar je v nasprotju z določbami evropskega akta o umetni inteligenci. O tem je poročala tudi tiskovna agencija AP. Več o tem tukaj in tukaj.
CEPA: Komentar o tem, da se vrstijo tožbe zoper upravljalce sistemov umetne inteligence zaradi kršenja avtorskih pravic, vendar naj bi se sodni procesi vlekli po več let. Medtem imetniki pravic od tehnoloških podjetij zahtevajo dogovor in izplačilo nadomestil. Ameriški center za evropsko politiko (CEPA) je objavil tudi komentar tudi o tem, da želita Japonska in Singapur privabiti tehnološka podjetja podjetij, in sicer na račun imetnikov pravic. Omenjeni državi sta namreč sprejeli zelo ohlapno zakonodajo, ki sistemom umetne inteligence za učenje omogoča uporabo avtorsko zaščitenih pravic. Več o tem tukaj in tukaj.
Upravljalci sistemov pa lobirajo za manj obveznosti do imetnikov pravic
The Verge in New York Post: Podjetji OpenAI in Google pritiskata na ameriško vlado, da bi ta njunim sistemom umetne inteligence (ChatGPT in Gemini ) dovolila uporabo avtorsko zaščitenih vsebin za šolanje. Obe podjetji sta svoja stališča predstavili v predlogih, objavljenih ta teden, pri čemer OpenAI trdi, da je uporaba načela poštene uporabe (fair use) pri umetni inteligenci celo vprašanje nacionalne varnosti. Več o tem tukaj in tukaj.
O poljski implementaciji DSM direktive
Kluwer Copyright Blog: Komentar o poljski implementacije direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM direktiva). Poljska je kot zadnja država EU implementirala omenjeno direktivo, ki je med drugim prinesla tudi nova pravila o tekstovnem in podatkovnem rudarjenju ter zaveze glede odgovornosti spletnih platform. Več o tem tukaj.
Kdo uživa izjeme od spoštovanja avtorskih pravic?
Kluwer Copyright Blog: Komentar na temo nedosledne uporabe koncepta zakonitosti v evropskem avtorskem pravu, zlasti pri določanju, kdo lahko uživa izjeme na področju avtorskih pravic. Več o tem tukaj.