Spoštovani,
STAklub Slovenske tiskovne agencije jutri organizira na okroglo mizo o avtorskih pravicah, ki bo v jutri, 8. septembra ob 11. uri v ljubljanskem Maxiju, Trg republike 1, v Maxi klubskem salonu (1. nadstropje).
Evropski parlament je predlani sprejel direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Države članice so za implementacijo imele čas do 7. junija letos, kar pa velika večina, tudi Slovenija, ni storila. Kaj direktiva prinaša in zakaj je pomembna za slovenski kulturno-kreativni sektor bodo spregovorili Mojca Pečar, Urad RS za intelektualno lastnino, Špela Stare, generalna sekretarka Društva novinarjev Slovenije, Luka Novak, član poslovodstva SAZOR, Nikola Sekulović, poslovodja kolektivne organizacije Kopriva, in Gregor Štibernik, direktor AIPA.
V živo bo prenos pogovora potekal na povezavi https://vzivo.sta.si/
Vabljeni k spremljanju!
Podoben dogodek pa se je odvijal že včeraj in sicer je potekalo snemanje oddaje Studio ob 17h z naslovom Varovanje avtorskih pravic na digitalnem trgu. V imenu imetnikov pravic na AV delih je v pogovoru sodeloval direktor AIPA Gregor Štibernik. Na vprašanja, kako je pandemija spremenila neravnovesje med ustvarjalci vsebin, lastniki avtorskih del in platformami, ki te vsebine ponujajo, kaj pomeni zamuda pri prenosu pravil in kakšna naj bo slovenska zakonodaja, sta poleg Gregorja Štibernika razpravljala še dr. Maja Bogataj Jančič iz Inštitut za intelektualno lastnino in Miro Pušnik, predsednik nacionalnega sveta za knjižnično dejavnost.
Celoten pogovor lahko najdete na tem mestu: https://radioprvi.rtvslo.si/2021/08/studio-ob-17-00-603/ , Gregor Štibernik pa je v razpravi izpostavil zlasti dejstvo, da ne implementiramo samo ene, temveč dve direktivi. Obe direktivi – direktiva o pravicah na enotnem digitalnem trgu in direktiva o določenih spletnih prenosih radiodifuznih organizacij – sta za avdiovizualne ustvarjalce izjemno pomembni, kajti avtorji, izvajalci in producenti avdiovizualnih del svoje pravice uveljavljajo na podlagi 30 let starega zakona, pa še ta zakon temelji na dogmah iz 80-ih let prejšnjega stoletja. Na avdiovizualnem področju obstoječi zakon tako ne nudi odgovorov na izzive, ki jih prinaša 21. stoletje. Zato je ocenil, da je zamuda pri implementaciji pravzaprav dobrodošla, saj bo dala prepotreben čas za poglobljene debate in strokovne razprave, ki jih do sedaj ni bilo. Izpostavil je še, da so deležniki imeli možnost zgolj in samo pisno podati mnenja, povratna 'informacija' pa je brez poglobljene diskusije in izmenjave pogledov prišla zgolj v obliki prvega osnutka zakona. Ob tem je še izpostavil, da skozi prizmo imetnikov pravic na AV delih pozdravlja prvo besedilo sprememb in dopolnitev ZASP, da pa prav gotovo ne moremo biti zadovoljni s predlogi amandmajev ZKUASP.
Vaša AIPA