EVROPSKE INSTITUCIJE
Evropska komisija: Komisija je objavila letno poročilo o enakosti med spoloma. Kot ugotavljajo v poročilu, so se razmere na področju enakosti med spoloma v zadnjem desetletju izboljšale, še vedno pa je veliko razlik, predvsem na trgu dela. Ženske so v službah še vedno preveč zastopane v slabše plačanih sektorjih in premalo zastopane na odločevalskih položajih. Več o tem na tej povezavi.
WIPO: Zapisnik s seje stalnega odbora za avtorsko in sorodne pravice. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA
Variety: Ameriško združenje scenaristov (WGA) bi dovolilo uporabo umetne inteligence za pisanje scenarijev, vendar morajo scenaristi ohraniti vse pravice, tudi pravico do nadomestila. Več o tem na tej povezavi.
Advanced Television: Evropske televizijske hiše, javne in zasebne, so pozdravile napore Svetovne organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) za preganjanje spletnega piratstva. Zveza evropskih komercialnih televizij (ACT), v kateri so združeni tudi ponudniki videa na zahtevo, in Evropska radiodifuzna zveza (EBU) sta ob tem pozvala članice WIPO, da nadaljujejo prizadevanja za sklenitev sporazuma za omejevanje spletnega piratstva. Več o tem na tej povezavi.
Advanced Television: Streaming je najbolj popularen način gledanja vsebin v Veliki Britaniji, kaže raziskava, ki jo je pripravila platforma Magnite's. Streaming platforme najraje gleda kar 82 odstotka vprašanih v raziskavi, medtem ko je delež tistih, ki bi na prvo mesto postavili gledanje tradicionalne televizije in plačljive televizije, precej manjši. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Komentar o poskusu nemških založnikov, da bi predlog evropskega zakona o svobodi medijev "razvodeneli" v (zgolj) direktivo. Evropska komisija je septembra lani razgrnila predlog zakona o svobodi medijev, s katerim bi okrepili pluralizem in neodvisnost medijev po vsej Evropi. Vendar je predlog naletel na mešane odzive, posebej glasni so nemški založniki, ki zavračajo kakršnokoli zakonodajno vmešavanje v njihov sektor. Pred dnevi so zato v odprtem pismu pozvali, da se uredba spremeni tako, da se več členov odstrani, zakon pa se preoblikuje v direktivo. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Komentar na temo sprejemanja zakonodaje o uporabi umetne inteligence. Vodilni evropski zakonodajalci v dopolnilih k predlogu zakona o umetni inteligenci predlagajo številne obveznosti za upravitelje sistemov umetne inteligence: Več o tem na tej povezavi.
Screendaily: Evropski program Showrunner, ki je namenjen izobraževanju, mentorstvu in debati znotraj evropske kreativne industrije, bosta med drugim financirala EU in Netflix. Več o tem na tej povezavi.
CISAC: Enostranska odločitev ameriškega tehnološkega podjetja Meta (nekdanji Facebook), da bo iz svojih spletnih platform odstranil glasbeni repertoar članov italijanske kolektivne organizacije SIAE je založnikom naredila precej težav. Meta je od SIAE in njenih članov zahtevala, da sprejmejo nekatere nesprejemljive pogoje, med drugim ameriško podjetje ni želelo deliti informacij o uporabi del, kar je ključno za izplačilo nadomestil. Kolektivna organizacija na zahteve, ki niso v skladu z direktivo o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ni pristala, zato je Meta sprejela enostransko odločitev. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Kluwer Copyright Blog: Komentar o t.i. pastiche delih (umetniško delo, ki posnema slog drugega dela ali je sestavljeno iz izborov različnih del) in avtorskih pravicah, ki so povezane s temi deli. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Komentar o direktivi o osirotelih delih. Ta direktiva že dolgo ni več aktualna oz. ne sledi razmeram na trgu, Evropska komisija pa jo ne želi popraviti. Več o tem na tej povezavi.