V Zagrebu je 24. in 25. marca v organizaciji mednarodnih organizacij SCAPR in AEPO-ARTIS potekala že peta edicija Actors' Summit – srečanje kolektivnih organizacij, ki zastopajo igralce (CMOs). Dogodek je bil posvečen posebnim izzivom, s katerimi se igralci srečujejo v avdiovizualni industriji. V okviru dvodnevnega programa je bila organizirana tudi Balkanska regionalna konferenca, ki sta jo sooblikovala AIPA, k. o., in hrvaška kolektivna organizacija AVIP.
Na 5. konferenci Actors' Summit so bile osrednje teme regionalno sodelovanje na Zahodnem Balkanu, vpliv umetne inteligence, predstavljeni so bili ključni podatki o AV sektorju in o naložbah v AV produkcije. Posebno pozornost so namenili tudi vprašanju pravičnih tarif, razlikam v prihodkih med igralci in glasbeniki ter razvoju sistemov za nadomestilo iz naslova zasebnega kopiranja.
AIPA izpostavila pomen pravičnejše obravnave AV ustvarjalcev
AIPA je na dogodku predstavila primer iz Slovenije, kjer si prizadeva za pravičnejšo obravnavo AV ustvarjalcev v primerjavi z nosilci glasbenih pravic. Slednje je še posebej izrazito ob nasprotovanju slovenskih kinematografov, ki zavračajo plačilo primernega nadomestila AV ustvarjalcem v filmih, ki jih predvajajo. Izpostavljena je bila tudi raziskava o navadah kopiranja vsebin ter pomen podatkov za oblikovanje učinkovitejših sistemov zbiranja in razdeljevanja nadomestil.
Ključ je v povezovanju
AIPA že vrsto let deluje kot povezovalni element v regiji, ki s sestrskimi kolektivnimi organizacijami deli znanje, izkušnje in vizijo pri upravljanju pravic AV sektorja. Direktor AIPA Gregor Štibernik je ob robu Balkanske regionalne konference, ki je potekala v okviru dogodka izpostavil, da: »Povezovanje znotraj regije ni več možnost, to je nuja. Skupni izzivi, kot so pravična nadomestila, odnosi s platformami in zbiranje nadomestil za zasebno kopiranje, zahtevajo usklajen pristop. AIPA tukaj nudi podporo, prinaša strokovno znanje in povezuje akterje, tako znotraj Slovenije kot širše.«
Delavnica o konkretnih izzivih zakonodaje in prakse
Zadnji dan konference je potekala tudi posebna delavnica, ki jo je vodil vodja strokovnih služb na AIPA Peter Kep. Namenjena je bila praktičnim vprašanjem, s katerimi se regionalne kolektivne organizacije vsakodnevno srečujejo. Udeleženci so razpravljali o določanju pravičnih tarif, implementaciji AVMS direktive ter zakonodajnih razlikah med državami. Peter Kep je poudaril, da: »Je bila delavnica odlična, ker se je osredotočila na konkretne izzive, s katerimi se soočamo regionalne kolektivne organizacije. Govorili smo o tarifah, o implementaciji AVMS direktive in o zakonskih podlagah, za katere AIPA meni, da bi morale biti primerljive. Naši člani namreč redno sodelujejo pri koprodukcijah AV del, hkrati pa zanje veljajo povsem drugačna pravila v vsaki državi, v kateri delujejo.« Delavnica je udeležencem omogočila izmenjavo izkušenj in iskanje skupnih rešitev za bolj usklajeno in učinkovito delovanje.
Dvodnevni dogodek v Zagrebu se je zaključil z jasnim sporočilom: prihodnost AV ustvarjalcev bo močnejša le, če bodo CMOs iz regije delovali skupaj, z usklajenimi cilji, raziskavami in predlogi za nadgradnjo obstoječih praks poslovanja.