AEPO-ARTIS, neprofitna organizacija, ki predstavlja 38 kolektivnih organizacij za upravljanje pravic izvajalcev iz 28 evropskih držav, tudi iz Slovenije, je nedavno izrazila skrb, ker v Severni Makedoniji pravice izvajalcev še vedno niso primerno urejene. Makedonska kolektivna organizacija AZAS si sicer prizadeva, da bi se bolj vključila v evropske projekte za ureditev in zaščito tovrstnih pravic.
Največja težava pa je, da vlada v Skopju še ni aktivirala Komisije za posredovanje na področju avtorskih in sorodnih pravic ter za izvajanje direktiv EU o avtorskih pravicah. AZAS namreč lahko začne zbirati podatke in izvajati dejavnosti šele potem, ko bo omenjena komisija potrdila tarife.
AEPO-ARTIS opozarja, da je Severna Makedonija na papirju lahko model za regijo. AZAS je od makedonskega ministrstva namreč prejel licenco, ki zajema posredovanje prek kabelskih omrežij, radiodifuzijo in druge oblike komunikacije z javnostjo. Vendar pa brez možnosti uporabe odobrenih tarif ta model izgubi vso moč. Opozarjajo tudi, da je po štirih letih stagnacije stanje postalo nevzdržno. Zato je AEPO-ARTIS v imenu izvajalcev iz Severne Makedonije in drugih držav pozvala makedonske oblasti, naj sprejmejo ustrezne korake, da Severna Makedonija postane država, v kateri upravljanje kolektivnih pravic ne bo urejeno le v teoriji, ampak tudi dejansko.
Za spoštovanje že sprejetih direktiv na tem področju se je na svoji oktobrski seji zavzel tudi Evropski parlament in sprejel resolucijo o položaju umetnikov. V njej je direktive ocenil kot ključne za oživitev kulturnega sektorja in se zavzel za njihovo takojšnje izvajanje v vseh državah članicah.
Ob tem AEPO-ARTIS dodaja, da izvajalci ne bodo mogli dosledno uveljavljati svojih pravic toliko časa, dokler države ne bodo uvedle učinkovitega mehanizma nagrajevanja, kot ga imajo Nemčija, Španija, Belgija in Slovenija.