EVROPSKE IN MEDNARODNE INSTITUCIJE
Evropski svet: Evropski svet in Evropski parlament sta se dogovorila o končni verziji akta o digitalnih storitvah (DSA), s katerim bo, kot poudarjajo v obeh institucijah, internet postal varnejši za evropske državljane. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA
Evropski avdiovizualni observatorij: Evropejci imajo v povprečju dostop do 8500 filmov, ki jih v posameznih državah ponujajo platforme videa na zahtevo, je v raziskavi ugotovil observatorij. Raziskavo je opravil v 21 državah EU, med njimi ni Slovenije. Več o tem na tej povezavi.
FERA: Združenje evropskih filmskih režiserjev (FERA), Zveza scenaristov Evrope (FSE) in Globalna sindikalna zveza sindikatov s področja medijev, razvedrilne industrije, televizije in radiodifuzije ter uprizoritvenih dejavnosti (UNI MEI) so 7. aprila pripravili spletni seminar z naslovom Prenos direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu: Udeležba pri uspehu naših del s pomočjo kolektivnih rešitev. Šlo je za drugi od predvidenih treh "webinarjev", ki se osredotočajo na implementacijo leta 2019 sprejete direktive, na njene učinke na avdiovizualno industrijo in na ustvarjalce. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Euroactiv je objavil končno besedilo akta o digitalnih trgih (DMA) in dopolnila posameznih držav k aktu o digitalnih storitvah (DSA). Euroactiv je o DMA tudi zapisal, da so predlagatelji v zadnjem trenutku med drugim spremenili dele akta, ki se dotikajo t.i vratarjev, podatkovnih baz in odgovornosti tretjih oseb. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Za Zlato palmo na 75. filmskem festivalu v Cannesu se poteguje 18 filmov. Štiri filme so ustvarili mlajši filmski ustvarjalci, ustvarjalci 14 filmov, gre za izkušene filmarje, pa so se za to nagrado že potegovali. Filmski festival v Cannesu bo med 17. in 28. majem. Več o tem na tej povezavi.
Screendaily: Evropski koprodukcijski sklad Eurimages od marca letos vodi irsko-francoska direktorica Susan Newman Baudais. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Komentar o sprejmanju akta o digitalnih trgih (DMA). Odločevalci doživljajo veliko pritiskov, da bi akt spremenili, kljub temu pa ga, kot napovedujejo, ne bodo. Več o tem na tej povezavi.
Digital TV Europe: Obseg naročnin na digitalno TV se bo v Vzhodni Evropi do leta 2027 povečal, in sicer na devet milijonov. Občutno pa se bo do leta 2027 zmanjšalo število naročnikov na "navadno" plačljivo televizijo. Več o tem na tej povezavi.
The Parliament: Komentar o tem kako najbolje regulirati področje umetne inteligence. Več o tem na tej povezavi.
DOGAJANJE, POVEZANO Z VOJNO V UKRAJINI
Evropska komisija: Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje, mladino in šport Maria Gabriel je v izjavi podprla Ukrajino in ukrajinske ustvarjalce, ki trpijo zaradi ruskega napada. Izrazila jim je polno solidarnost EU, prav tako pa je napovedala dodatno pomoč. Več o tem na tej povezavi.
Screedaily: Komentar o tem, kako so se ukrajinski filmarji prilagodili na vojne razmere. Več o tem na tej povezavi.
Screendaily: Komentar o tem, kako so zahodne sankcije prizadele ruske kinematografe. Ti so ostali brez hollywoodskih in evropskih filmov, prav tako pa jim primanjkuje nekatere opreme. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Nemška vlada je obljubila, da bo ukrajinskim, ruskim in beloruskim novinarjem in medijskim delavcem, ki so postali begunci zaradi vojne oz. so pobegnili iz svoje države zaradi protivojnih stališč, namenila milijon evrov pomoči. Več o tem na tej povezavi.
CISAC: Pozivu Svetovnega združenja avtorjev in skladateljev (CISAC) za pomoč ukrajinskim ustvarjalcem se je odzvalo veliko število posameznikov in organizacij. V kampanji z naslovom Ustvarjalci za Ukrajino (Creators for Ukraine) so zbrali 1,2 milijona evrov, ki bodo namenjeni ukrajinskim ustvarjalcem in drugim žrtvam vojne v Ukrajini. Več o tem na tej povezavi.
Screendaily: Filmski festival v Cannesu želi sporočiti svoje nasprotovanje ruski invaziji na Ukrajino tudi s filmskim programom. V njega so vključili ukrajinske filme in ruske filme, ki so jih posneli ruski ustvarjalci, nasprotniki vojaške intervencije. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Euroactiv: Večina držav članic EU, kljub začetim postopkom Evropske komisije, še vedno ni implementirala leta 2019 sprejete direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Doslej je to storilo le 12 držav, pri čemer so do roka, 7. junija 2021, direktivo implementirale le tri. Šlo je za Nizozemsko, Madžarsko in Nemčijo. Več o tem na tej povezavi.
IP Kat: Sodišče Evropske unije je zavrnilo pritožbo, ki jo je vložila Poljska v zvezi s 17. členom evropske direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Po mnenju Poljske ta člen, ki določa načelo odgovornosti ponudnikov za zakonitost naloženih vsebin, krši svobodo izražanja in obveščanja. Več o tem na tej povezavi.
IP Kat: 1. maja je v Litvi v veljavo stopila direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Zakon je litovski parlament sprejel konec marca. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Komentar o švedskem predlogu implementacije 17. člena direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Komentar o tem, kaj je italijanskemu medijskemu trgu prinesel 15. člen direktive o avtorskih pravicah, ki govori o pravicah izdajateljev na področju tiska. Več o tem na tej povezavi.
NAPOVED DOGODKOV
Filmski festival Cannes: Festival v okviru programa pripravlja posvet na temo Kroženje evropskih filmov, je dostopnost dovolj. Posvet bo 22. maja med 9.30 in 11.30. Več o tem na tej povezavi.