Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) - ustanovljena je bila leta 1967, da zagotavlja in širi varstvo intelektualne lastnine na podlagi sodelovanja med državami - že 22 let skrbi tudi za izobraževanje na daljavo. V omenjenem času je WIPO pripravila več sto različnih seminarjev in posvetov na daljavo na temo varovanja avtorskih pravic, ki se jih je udeležilo več deset tisoč slušateljev. Od aprila do junija letos bo WIPO pripravila še dva zanimiva seminarja, tokrat na temo kolektivnega upravljanja avtorske in sorodnih pravic.
Prvi seminar bo posvečen delovanju kolektivnih organizacij, drugi pa načinom delovanja odločevalcev, poudarjajo v WIPO. Seminarja se bosta začela 8. aprila letos, prvi bo trajal 124 ur, drugi pa 24 ur. Po koncu seminarjev bo WIPO za uspešno opravljen izpit izdal tudi posebno potrdilo.
Registracija je že odprta, in sicer do 21. marca. Prijavite se lahko na tej povezavi.
WIPO, ki je ena izmed 17 specializiranih agencij v okviru OZN, ima trenutno 188 držav članic in skrbi za izvajanje 26 mednarodnih pogodb. Njen sedež je v Ženevi. Pod okriljem WIPO delujejo tudi samostojne konvencije oz. pogodbe, kot so npr. Pekinška, Rimska, Bernska, Pariška in Madridska. Nekatere so stare več kot 200 let, nekatere pa novejše, kot je npr. Pekinška pogodba o varstvu avdiovizualnih izvedb.
Ta je v veljavo stopila 28. aprila lani, in sicer potem, ko jo je konec januarja 2020 kot 30. država podpisnica sporazuma ratificirala Indonezija. Po dogovoru iz leta 2012 je pogodba stopila v veljavo tri mesece po tem, ko jo je ratificiralo 30 držav podpisnic pogodbe. Pogodbo, ki ureja tako izvedbe v klasičnih medijih kot v digitalnem okolju in preprečuje nepooblaščeno uporabo izvedb v avdiovizualnih medijih, sta podpisali tudi Slovenija in EU, vendar je še nista ratificirali in zato slednjo številne organizacije v uniji in svetu pozivajo k temu koraku.
Več o Pekinški pogodbi na tej povezavi in na tej povezavi.