Pariško sodišče je na podlagi tožbe organizacije SCPP odredilo francoskim internetnim ponudnikom, da blokirajo dostope do 13 spletnih strani, ki omogočajo nalaganja piratskih vsebin. Blokiranje piratskih strani v Franciji in nekaterih državah EU je precej pogosto, prvič pa se je zgodilo, da je kakšno sodišče v Evropi zahtevalo blokado spletnega portala za internetno izmenjavo datotek, poroča spletna stran torrentfreak. SCPP je sicer civilna iniciativa, ki se zavzema za spoštovanje avtorskih pravic, zastopa pa več kot 2000 imetnikov pravic iz vsega sveta.
Sodišče je v treh ločenih odredbah internetnim ponudnikom Bouygues, Free, Orange, SFR in SFR Fibre naložilo, da blokirajo spletne strani, ki omogočajo nalaganje ilegalnih vsebin. Gre za strani Nippyspace.com, Nippyshare.com, Yolobit.com, Nippybox.com, Nippyfile.com, Nippydrive.com, Torlock.com, Toros.co, Bittorrent.am, Seedpeer.me, Yggserver.net, Yggtorrent.ch in 2DDL.vg. Stroške blokiranja spletnih strani bodo po odločitvi sodišča nosili internetni ponudniki, blokada pa bo veljala najmanj 18 mesecev.
Blokiranje spletnih je postalo najpomembnejše orodje imetnikov pravic pri omejevanju spletnega piratstva. Praksa je uveljavljena že desetletje, doslej pa so jo uporabili v 30 državah. Slovenije ni med njimi.
V SCCP se na razsodbo sodišča niso odzvali, komentirali pa so jo v znanem finskem združenju za boj proti piratskim vsebinam TTVK. Kot so sporočili, gre za pravni precendens v Evropi na področju boja proti ilegalnim vsebinam na spletu. Odločitev pariškega sodišča je pokazala, da se lahko blokirajo vse piratske spletne strani, in sicer ne glede na tehnologijo, ki jo uporabljajo.
Grško pravosodje pa je pred dnevi prvič izreklo zaporno kazen za omogočanje spletnega piratstva. Sodišče v Atenah je na pet let zapora obsodilo moškega, ki je več kot desetletje prek različnih spletnih strani omogočal dostop do piratskih vsebin. Sodišče ga je v desetih letih večkrat obravnavalo zaradi tega dejanja, a je preprosto zamenjal naslov spletne strani in nadaljeval s početjem. Sodnik je tokrat sledil dokazom grškega združenja imetnikov pravic EPOE in moškega poslal za zapahe.