Svetovno združenje avtorjev in skladateljev (CISAC) je skupaj s partnerskimi organizacijami SAA, EVA, Biem in Gesac na Svetovno organizacijo za intelektualno lastnino (WIPO) naslovilo predlog za pripravo neodvisne pravne in ekonomske študije o izvedljivosti uvedbe pravičnega nadomestila za avdiovizualne ustvarjalce na globalni ravni. Cilj študije je pregledati in nato tudi prilagoditi pravne okvirje, da bi lahko z njimi ustrezno zaščitili pravice vseh svetovnih avdiovizualnih ustvarjalcev, so sporočili iz CISAC. V AIPA podpiramo napore, saj je treba pravila igre, zaradi netransparentnega dela pretočnih platform, čim prej postaviti.
Kot so poudarili, so iz krovne svetovne organizacije za intelektualno lastnine dobili pozitiven odziv, in sicer, da bodo predlog preučili. To je pomemben korak naprej za globalno kampanjo CISAC, s katero si ta organizacija, skupaj s partnerji, prizadeva, da bi avdiovizualni ustvarjalci dobili pravično nadomestilo. Predlog so sicer člani CISAC javno predstavili pred dnevi v Ženevi, in sicer na zasedanju odbora WIPO za avtorske in sorodne pravice (SCCR). Predlog, z delovnim naslovom Študija o pravicah avdiovizualnih avtorjev in pravica do nadomestila z naslova uporabe del, je sicer že dostopen na strani WIPO.
Nadomestila vodijo v rast panoge
"Če bo študija izvedena, bo preučila vpliv obstoječih globalnih pravnih okvirjev na pravice in nadomestila avdiovizualnih ustvarjalcev na razvijajočem se digitalnem trgu. Pretekle študije CISAC o pravicah ustvarjalcev v Latinski Ameriki, Španiji, Italiji in Poljski so pokazale, da močna pravna zaščita avdiovizualnih avtorjev spodbuja razvoj panoge. To pa se med drugim odraža v rasti produkcije, večjem izvozu, višjih prihodkih od prodaje kino vstopnic in občutno večjih naložbah s strani streaming platform," poudarjajo v CISAC.
CISAC napoveduje aktiven diskurz o pravičnem nadomestilu na globalni ravni
Številne države svojim avdiovizualnim ustvarjalcem niso zagotovile neodtujljive pravice do nadomestila za uporabo del, pogosto pa celo niso priznani kot avtorji, kar vodi v omejeno pravno zaščito. Predlagana študija predvideva rešitve za zagotovitev pravičnega nadomestila na globalni ravni, o njej pa bo znova govora na naslednjem plenarnem zasedanju SCCR, ki bo prihodnje leto, so napovedali v CISAC. Ob tem so v združenju poudarili, da bodo nadaljevali prizadevanja, da bi WIPO in države članice organizacije podprle to pobudo.
AIPA podpira napore krovnih organizacij
»Vedno znova se kaže, kako dober zakon smo dobili lani v Sloveniji. Tudi zato AIPA podpira napore vseh krovnih organizacij in drugih deležnikov, ki še nimajo ustrezno urejenega vprašanja pravičnega nadomestila, zlasti zato, ker je to potrebno urediti na globalni ravni. Pravila igre je potrebno čim prej poenotiti, saj streaming platforme delujejo globalno, pri tem uporabljajo dela ustvarjalcev, njim pa za uporabo v veliki večini držav na svetu ne plačujejo nič ali pa izjemno malo,« je dejal direktor AIPA Gregor Štibernik. To je pereča težava tudi v EU, saj številne države ob implementaciji direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu niso uzakonile pravice do nadomestila. Zato njihovi avdiovizualni ustvarjalci od spletnih platform, ki imajo vsak dan več novih uporabnikov in postajajo najbolj priljubljen način gledanja vsebin, še naprej ne bodo prejemali ničesar.