Predlog reforme evropske avtorske zakonodaje, ki ga je pripravila Evropska komisija, je širok in daljnosežen. Komisija je ob predstavitvi poudarila, da želi s predlogom zakona doseči pravično nadomestilo za vse ustvarjalce, kar je sam po sebi dober namen. V evropskih organizacijah, ki predstavljajo avdiovizualne ustvarjalce, Evropskem združenju avdiovizualnih avtorjev (SAA), Evropskem združenju filmskih režiserjev (FERA) in Združenju evropskih scenaristov (FSE), pa opozarjajo, da v predlogu zakona manjka nekaj ključnih delov, ki bi lahko retoriko komisije spremenili v realnost.
Zato so omenjene organizacije pripravile dopolnila k predlogu zakona, s katerimi želijo prepričati evropske zakonodajalce, da bi ti sprejeli zakonodajo, ki bi ščitila pravice ustvarjalcev. Predloge so v pismu, ki so ga podpisali predstavniki članov SAA ter člani upravnega odbora FERA in FSE, naslovili na Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI), ki predloge dopolnil sprejema do 12. aprila.
SAA, FERA in FSE v pismu predlagajo štiri dodatne odstavke k 13.b členu osnutka Zakona EU o avtorski pravici, ki govori o neodpovedljivi pravici do nadomestila, in sicer na način:
1. Države članice zagotovijo, da avdiovizualni avtor, kadar je prenesel svojo pravico do dajanja na voljo javnosti na producenta, obdrži pravico do pravičnega nadomestila.
2. Pravica avtorja do pravičnega nadomestila za dajanje njegovih del na voljo javnosti je neodtujljiva in neodpovedljiva.
3. Upravljanje te pravice do pravičnega nadomestila se zaupa kolektivnim organizacijam, ki predstavljajo avdiovizualne avtorje, razen, če je avtorjem na podlagi drugih kolektivnih sporazumov, vključno s prostovoljnimi sporazumi za kolektivno upravljanje, že zagotovljeno nadomestilo za to pravico.
4. Kolektivne organizacije avtorjev bodo zbirale nadomestila od ponudnikov avdiovizualnih medijskih storitev, ki dajejo avdiovizualna dela na voljo javnosti.
Omenjeni predlogi, ki predvidevajo neodpovedljivo pravico do nadomestila, so prejeli široko podporo celotne avdiovizualne skupnosti, pa tudi Odbora Evropskega parlamenta za kulturo in znanost (CULT), Odbora Evropskega parlamenta za industrijo, raziskave in energijo (ITRE) in Odbora Evropskega parlamenta za notranji trg in varstvo potrošnikov (IMCO). Omenjeni odbori so prepoznali pomen te pravice za kulturni, industrijski in skupni EU prostor. Vendar ta mnenja, ki so sicer zelo pomembna in kažejo na razumevanje članov omenjenih odborov, nimajo nobene teže, če tega ne podpre Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI).
AIPA, ki je članica SAA in FERA, s FSE pa tesno sodeluje, podpira napore omenjenih organizacij, saj lahko le s pravičnimi nadomestili za avdiovizualne ustvarjalce ohranjamo njihovo nadaljnje delo ter razvoj evropske in slovenske kulture.
Več o tem preberite na naši spletni strani.