EVROPSKE IN MEDNARODNE INSTITUCIJE:
Evropski parlament sprejel ukrepe za večjo učinkovitost
Evropski parlament: Evropski parlament je pred dnevi sprejel paket ukrepov in priporočil, s katerimi naj bi postal učinkovitejši in modernejši. Reforme, ki naj bi jih uvedli v prihodnjem sklicu, bodo izboljšale delovanje parlamenta, kot zakonodajalca in skrbnika nad porabo proračunskih sredstev, pa tudi okrepile izvajanje nadzora nad različnimi institucijami, predvsem nad Evropsko komisijo. Več o tem tukaj.
Film Zbornica je dobitnik letošnje nagrade lux
Evropski parlament: Film nemškega režiserja Ilkerja Cataka Zbornica (Das Lehrerzimmer), ki je nominiran tudi za oskarja v kategoriji najboljših mednarodnih celovečercev, je prejemnik letošnje evropske filmske nagrade občinstva lux. Izmed peterice nominiranih celovečercev so ga z glasovanjem izbrali gledalci po vsej Evropi. Film pripoveduje o srednješolski učiteljici Carli. Ta se po nizu nerešenih tatvin v zbornici, ki uničijo ozračje med učitelji, odloči za preiskavo. S tem pa sproži val nepredvidljivih dogodkov. Več o tem tukaj.
IFRRO pred zasedanjem SCCR pozval WIPO k nadaljnji podpori kulturno-kreativnega sektorja
IFFRO IN WIPO: Mednarodno združenje za uveljavljenje avtorskih pravic (IFRRO) je pred 45. zasedanjem Stalnega odbora za avtorsko in sorodne pravice (SCCR), ki deluje v okviru Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO), omenjeno organizacijo pozvalo, da nadaljuje s podporo svetovnemu kulturo-kreativnemu sektorju. IFFRO je WIPO tudi pozvalo, da okrepi napore tudi na področju zaščite avtorskih pravic ustvarjalcev. WIPO pa je pred dnevi objavila poročilo o zasedanju SCCR, ki je potekalo med 15. in 19. aprilom v Ženevi. Več o tem tukaj in tukaj.
Evropski svet: Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PACE) je pozdravila dokončanje osnutka okvirne konvencije o umetni inteligenci, človekovih pravicah, demokraciji in vladavini prava, ki jo je pripravil Svet Evrope. Več o tem tukaj.
INDUSTRIJA
Negativno dogajanje v italijanskem filmu še naprej odmeva
Cineuropa in Screendaily sta poročalo o pozivu italijanskih filmskih ustvarjalcev odločevalcem, da jim pomaga in sprejme reforme, ki bi znova oživile industrijo. Več o tem tukaj in tukaj. O razmerah v italijanskem filmu si lahko preberete tudi v naših novicah.
EU je zavezana k izboljšanju delovnih pogojev evropskih umetnikov
Creative Unite: Evropska komisija je sporočila, da je zavezana k izboljšanju delovnih pogojev evropskih umetnikov. Komisija je že sprejela nekatere ukrepe, nekatere pa še pripravlja, so sporočili iz komisije v odzivu na poziv Evropskega parlamenta, da mora EU izboljšati delovne pogoje za evropske kulturnike in kreativce. Več o tem tukaj.
Evropski avdiovizualni observatorij je pripravil poročilo o evropski neodvisni produkciji
Evropski avdiovizualni observatorij: Observatorij je pripravil poročilo o evropski neodvisni produkciji. Poročilo govori predvsem o nacionalnih pristopih do neodvisnih producentov in neodvisne produkcije v EU ter s tem povezanimi zakonodajami na področju avtorskih pravic. Več o tem tukaj.
Culture Action Europe s projektom Barometer stanja kulture v EU
Culture Action Europe: Evropska mreža akterjev s področja kulture Culture Action Europe je zagnala projekt Barometer stanja kulture v EU. Z njim želijo v mreži ponuditi celovito razumevanje kulturnih politik v Evropi, predvsem pa predstaviti kulturne ukrepe EU in predlagati korake za razvoj kulture v EU. Več o tem tukaj.
Kako urediti področje umetne inteligence?
The Hollywood Reporter: Hollywood podpira predlog zakona o regulaciji umetne inteligence, ki ga je pred dnevi vložil republikanski kongresnik Adam Schiff. Če bo predlog zakona sprejet, bodo lahko filmski ustvarjalci, pisatelji in drugi umetniki tožili upravljavce sistemov umetne inteligence zaradi nedovoljene uporabe njihovih avtorsko zaščitenih del za učenje sistemov umetne inteligence. Več o tem tukaj.
Wired: Blog z naslovom Kako preprečiti upravljavcem umetne inteligence, da bi vašo vsebino uporabljali za šolanje sistemov umetne inteligence? Več o tem tukaj.
FSE: Zveza scenaristov Evrope (FSE) in Mednarodno združenje scenaristov (IAWG) sta pripravila nabor načel za etično uporabo umetne inteligence na področju pisanja scenarijev. Več o tem tukaj.
PRAVNE ZADEVE
Češka s prvo evropsko sodbo o avtorski zaščiti dela umetne inteligence, Italija gre v regulacijo umetne inteligence, v ZDA pa se bojijo njenih vplivov na registracijo avtorskih pravic
IP Kat: Sodišče v Pragi je pred dnevi razsodilo, da fotografija oz. slika, ustvarjena s pomočjo umetne inteligence, ne more biti avtorsko zaščitena. Gre za prvo tovrstno sodbo v Evropi. Več o tem tukaj.
Hogan Lovells: Italijanska vlada dela na predlogu zakona o umetni inteligenci, s katerimi bi uredila to področje. Predlog zakona se dotika številnih področij, med drugimi varstva podatkov in zakonov, povezanih z avdiovizualno panogo. Več o tem tukaj.
Kluwer Copyright Blog: Blog z naslovom Analiza registracij avtorskih pravic umetniških del v ZDA in Kanadi, ki govori tudi o morebitnem vplivu regulacije sistemov umetne inteligence na področju učenja teh sistemov na registracijo avtorskih pravic. Več o tem tukaj.
NAPOVED DOGODKOV
Belgijsko predsedstvo Svetu EU 16. maja pripravlja posvet o delovnih pogojih umetnikov v Evropi. Več o tem tukaj.
University College London pripravlja 20. junija ob 18. uri pogovor na temo umetne inteligence in avtorskih pravic. Gost bo generalni direktor Svetovnega združenja avtorjev in skladateljev (CISAC) Gadi Oron. Več o tem tukaj.