EVROPSKE INSTITUCIJE
Evropski parlament: Odbor Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje (CULT) je objavil dopolnila k predlogu direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah. Več o tem na tej povezavi.
Evropska komisija: Evropska komisija je izbrala konzorcij za organizacijo niza dialogov na večjih glasbenih konferencah v Evropi ter dveh konferencah, ki bosta potekala pod okriljem EU institucij. Cilj konferenc je okrepiti in strukturirati dialog o glasbi v okviru pobude Music Moves Europe. Več o tem na tej povezavi.
Švedsko predsedstvo EU: Švedska, ki predseduje Svetu EU, je objavila koledar dogodkov, na katerih bodo nagovorili izzive, s katerimi se trenutno srečuje evropski kulturno-kreativni sektor. 16. in 17. februarja bo konferenca na temo Umetniška svoboda in kulturno-kreativni sektor v EU. 15. in 16. maja pa bo zasedanje Sveta za izobraževanje, mladino, kulturo in šport. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA:
Evropski avdiovizualni observatorij: 100 največjih igralcev na evropskem avdiovizualnem trgu raste dvakrat hitreje kot trg. Največ prihodkov sta lani ustvarila ameriška Comcast in Netflix, 17,15 milijarde evrov oz. 7,5 milijarde evrov. Več o tem na tej povezavi.
StephenFollows: Komentar na temo Imajo filmi, ki jih režirajo režiserke v ekipi več žensk? Več o tem na tej povezavi.
AEPO-ARTIS: Združenje evropskih organizacij izvajalcev (AEPO-ARTIS) je na švedsko predsedstvo EU naslovilo odprto pismo, v katerem Švedsko poziva, da spodbudi vse države članice EU, da uzakonijo pravico do nadomestila, ki ga predvideva tudi direktiva o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Številne države so direktivo implementirale, vendar avdiovizualnim ustvarjalcem niso zakonsko določile te pravice. Več o tem na tej povezavi.
EBU: Komentar na temo Ali velika tehnološka podjetja posegajo v medijske vsebine. Več o tem na tej povezavi.
EBU: Evropska radiodifuzna zveza (EBU) je evropskim odločevalcem poslala dopis, v katerem predlaga, da EU zaščiti in spodbuja neodvisnost medijev in novinarjev, zagotovi dostop evropskim državljanom do medijskih storitev splošnega pomena in regulira globalne spletne platforme, in sicer na način, da ne bodo posegale v medijske vsebine. Več o tem na tej povezavi.
DigitalEurope: Dvajset vodilnih organizacij s področja umetne inteligence se je vključilo v projekt ARISA (Artificial Intelligence Skills Alliance), s katerim želijo pospešiti izpopolnjevanja in usposabljanje vseh, ki delujejo na tem področju oz. jih to področje zanima. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Naložbe v avdiovizualne vsebine se bodo letos znižale za dva odstotka, ocenjujejo v analitski hiši Ampere. Kot poudarjajo, gre za največji padec investicij v zadnjem desetetju, če izvzamemo obdobje pandemije covid-19. Več o tem na tej povezavi.
Variety: Francoska streaming platforma Salto, ki je začela z delovanjem pred dvema letoma, naj bi prenehala poslovati. Platformi namreč ni uspelo zagotoviti zadostnega števila naročnikov, s katerimi bi pokrila stroške poslovanja. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Civilna družba je bila izključena iz procesa priprave prve mednarodne pogodbe o umetni inteligenci. Razlog za to je bilo vztrajanje ZDA, da stališča držav podpisnic ne smejo priti v javnost pred podpisom pogodbe. Več o tem na tej povezavi.
FilmNewEurope: Poljski kinematografi so lani prodali 40 milijonov vstopnic, kar je precej manj kot v letih pred pandemijo covid-19. Leta 2017 so prodali 56,5 milijona vstopnic, v letu 2018 59,7 milijona, v letu 2019 pa 61 milijonov. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Managing IP: Podjetje Getty Images, ki ima v lasti bazo fotografij, toži lastnika generatorjev slik Stable Diffusio. Podjetje je tožbo sprožilo zaradi kršenja avtorskih pravic. Stable Diffusio poganja umetna inteligenca, zato gre za prvo tožbo v zgodovini zoper sistem umetne inteligence. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Blog o tem, če akt o medijski svobodi v nekaterih delih krši avtorsko zakonodajo. Več o tem na tej povezavi.
PRIHAJAJOČI DOGODKI
Švedsko predsedstvo EU vabi na konferenco na temo Umetniška svoboda in kulturno-kreativni sektor v EU. Konferenco bo 16. in 17. februarja v švedskem mestu Umeå. Predvidoma bo možen ogled tudi prek spleta. Več o tem na tej povezavi.
CultureActionEurope: Evropske institucije bodo 28. februarja organizirale posvet odločevalcev s predstavnike evropskega kulturno-kreativnega sektorja. Vabilo še sledi. Več o tem na tej povezavi.