Na včerajšnji skupni nujni seji sta parlamentarna odbora za kulturo in gospodarstvo obravnavala uveljavljanje pravic na podlagi zakona o avtorski in sorodnih pravicah ter zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic. Razprava, ki so se je udeležili tudi predstavniki več deset zainteresiranih različnih društev, združenj in organizacij, je pokazala, da je Slovenija s sprejemom avtorske zakonodaje in prenosom evropskih direktiv naredila korak naprej, a se po poltretjem letu od sprejema zatika pri njenem uresničevanju.
Po koncu štiriurne razprave sta odbora, do sklica seje je prišlo na pobudo SDS, v ločenih glasovanjih soglasno podprla sklep poslanskih skupin vladajoče koalicije (Svobode, SD in Levice), v katerem odbora DZ ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport predlagata preučitev obeh zakonov na podlagi prejetih mnenj in stališč vseh deležnikov s področja filmske, kinematografske in avdiovizualne dejavnosti. Svoje ugotovitve naj nato omenjeno ministrstvo v roku treh mesecev poroča parlamentarnemu odboru za kulturo in odboru za gospodarstvo.
Pogajanja ali sodna pot?
V ospredju seje je bil odnos med Art kino mrežo, AV ustvarjalci in njihovo kolektivno organizacijo AIPA, ki si prizadeva za izpolnitev obveznosti, ki jih nalaga zakon. Jedro zapletov je pravica do nadomestila za ustvarjalcev avdiovizualnih del, ki jo priznavata leta 2022 v državnem zboru soglasno sprejeta omenjena zakona, ki sta pravico do tega nadomestila za razliko od na primer že urejene pravice na glasbenike priznala tudi ustvarjalcem avdiovizualnih del.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan je večkrat pozval k pogajanjem med AIPA in kinematografi, saj so pogajanja in določitev tarif sklepni del procesa, ki ga določa zakon. Če ta ne bodo uspešna, je predlagal, naj AIPA v imenu svojih članic in članov izkoristi pravne možnosti, ki so na razpolago. »V prvi vrsti je to svet za avtorsko pravo, nato lahko sledi sodna pot,« je povedal Židan, ki tudi podpira enotno ureditev sistema avtorskih pravic na ravni EU.
Da ni dobro, da ne pride do rešitve v prid slovenskega filma, je menila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je deležnike prav tako pozvala, naj sedejo za skupno mizo in najdejo rešitev. Rešitev, ki bo zadovoljila obe strani, je med razpravo podprla tudi poslanka Tamara Vonta (Svoboda), medtem ko se je Andrej Hoivik (SDS) med drugim zavzel tudi za popravke obstoječe avtorske zakonodaje.
Vir: STA