Vsako leto 26. aprila praznujemo Svetovni dan intelektualne lastnine, dan, posvečen razmisleku o tem, kako avtorske in sorodne pravice, patenti, blagovne znamke in industrijske zasnove, spodbujajo človeško ustvarjalnost in tehnološki napredek. Letošnja tema poudarja vlogo glasbe kot vsestranskega ustvarjalnega izraza, ki prehaja meje posameznih panog in ustvarja povezave, sinergije in navdih.
Svetovni dan intelektualne lastnine tudi priložnost za poglobljen premislek o tem, kako vzpostaviti uravnotežen sistem za zaščito intelektualne lastnine, ki bo hkrati priznaval trud in delo ustvarjalcev ter zagotavljal koristi širši družbi. Pravice intelektualne lastnine omogočajo avtorjem, raziskovalcem, umetnikom, oblikovalcem in podjetnikom, da zaščitijo svoja dela in si zagotovijo pravično nadomestilo za svoj trud in inovacije.
Temelj za inovacije in ustvarjalni napredek
V času hitrih tehnoloških sprememb, digitalizacije in razvoja umetne inteligence postaja pomen učinkovite zaščite avtorskih del še toliko večji. Glasba je pri tem odlična ponazoritev, saj prežema vse vidike sodobne kulture in industrije: igro, modo, oglaševanje, tehnologijo – in tudi avdiovizualna dela. Vsaka nova skladba, vsak zvočni zapis, vsaka partitura je rezultat kreativnega procesa, ki zasluži zaščito in priznanje.
Zvočna podoba današnjega časa
V AIPA se ne samo ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine 2025 zavedamo, da ima glasba pomembno vlogo pri avdiovizualnih del. Ima izjemno moč, saj lahko ustvari vzdušje in poudari čustveno razsežnost prizorov. Zvočna podlaga pogosto usmerja gledalčevo doživljanje in interpretacijo dogajanja, saj soustvarja ritem, ton in čustva.
Ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine 2025 iskreno čestitamo vsem skladateljem filmske glasbe in ostalim soavtorjem avdiovizualnih del.
Vir: WIPO