EVROPSKE INSTITUCIJE
Evropska komisija: Komisija je pripravila predlog novih pravil s področja enotnega patenta. Ta bo veljal na območju celotne EU, kar bo koristilo predvsem malim in srednjim podjetjem, ki bodo lahko svoje izume patentirali v eni državi, veljali pa bodo na območju celotne unije. S tem bodo podjetja veliko bolj konkurenčna na trgu, saj se bodo s tem močno zmanjšali stroški in postopki prijave patentov v vsaki državi članici posebej. Več o tem na tej povezavi.
Evropska komisija: Komisija je v skladu z aktom o digitalnih storitvah (DSA) naredila prvi seznam zelo velikih spletnih platform in iskalnikov. Gre za igralce na trgu, ki dosežejo vsaj 45 milijonov mesečnih aktivnih uporabnikov. Komisija je v skladu z novo zakonodajo določila 17 zelo velikih spletnih platform in dva zelo velika spletna iskalnika, ki bodo morali v skladu z novo zakonodajo striktno upoštevati zahteve glede preglednosti, varnosti in odgovornosti na spletu. Več o tem na tej povezavi.
WIPO: Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) je objavila pogovore s svetovno znanimi ženskami o položaju žensk in o vključenosti žensk na področjuvarovanja intelektualne lastnine. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Evropski parlament je objavil povzetek poročila svojega raziskovalnega oddelka o vplivu umetne inteligence na dejavnost muzejev in kulturne dediščine. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA
Filmautor: Bolgarska kolektivna organizacija Filmautor je zaskrbljena zaradi razprave v bolgarskem parlamentu o spremembah zakonodaje, ki bi lahko ogrozila pravice bolgarskih avtorjev in izvajalcev. Predlagane spremembe bi lahko privedle do tega, da bi se velik del nadomestil z naslova uporabe avtorskih del preusmeril k velikim spletnim platformam, namesto da bi ostal v rokah avtorjev in izvajalcev. Bolgarski imetniki pravic se zato zavzemajo za sprejem zakona, ki bi zagotovili, da bi avtorji in izvajalci prejeli pravično nadomestilo za uporabo njihovih del, tudi na spletu. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Euroactiv je pripravil povzetke novic o tem, da so poslanske skupine Evropskega parlamenta dosegle dogovor o zakonu o umetni inteligenci in da je Evropska komisija določila seznam 19 velikih spletnih platform in iskalnikov. Več o tem na tej povezavi.
Euractiv: Komentar o tem, da bi EU morala regulirati TikTok, ne pa ga prepovedati. Bruslja ne bi smele voditi ZDA, temveč lastna zakonodaja, predvsem akt o digitalnih storitvah in zakonodaja o varovanju osebnih podatkov (GDPR). V nasprotnem primeru lahko EU sama spodkoplje svojo ureditev na spletu, ugotavlja Euroactiv. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Komentar o tem, da bi morala nova evropska medijska zakonodaja "dobiti zobe". Če gledamo iz Berlina potem Evropska komisija ne bi smela imeti nobenih dodatnih pooblastil pri uveljavljanju nove zakonodaje o evropski svobodi medijev, o kateri trenutno potekajo pogajanja. Vendar države v vzhodni Evropi in kandidatke za vstop v EU na Balkanu želijo "zakonodajo z zobmi". Več o tem na tej povezavi.
Communia: Organizacija Communia se je v komentarju dotaknila uporabe zaščitenih del za učenje strojev. Umetna inteligenca se zelo hitro razvija, pri čemer vse bolj uporablja avtorsko zaščitena dela, ugotavljajo v organizaciji. Več o tem na tej povezavi.
Evropska federacija novinarjev: Združenje je objavilo odprto pismo, v katerem se odzivajo na osnutek poročila o zakonu o svobodi medijev. V pismu kritizirajo osnutek poročila, ki ga je pripravil predsednica Odbora Evropskega parlamenta za izobraževanje in kulturo (CULT) Sabine Verheyen, ter izražajo skrb zaradi morebitnih negativnih vplivov poročila na svobodo medijev in novinarsko delo v Evropi. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Kluwer Copyright Blog: Komentar o primeru zlorabe prevladujočega položaja na področju upravljanja kolektivnih pravic, ki se je zgodil na belgijskem glasbenem festivalu. Sodišče je ugotovilo, da je kolektivna organizacija SABAM zlorabila prevladujoč položaj in zvišala nadomestila, ki so jih morali plačati organizatorji festivala. Več o tem na tej povezavi.
Kluwer Copyright Blog: Komentar o novi grški zakonodaji s področja uporabe avtorsko zaščitenih del v izobraževanju. Ta učiteljem in študentom omogoča brezplačno uporabo avtorsko zaščitenih del v izobraževalne namene, če so izpolnjene določene zahteve. Te vključujejo navedbo vira, omejitev uporabe del na izobraževalne namene in ohranjanje celovitosti del. Več o tem na tej povezavi.
IP Kat: Komentar o akcijskem načrtu Evropske komisije na področju intelektualne lastnine in o tem, če bo komisija nadaljevala s tem načrtom tudi po tem, ko je ta "ušel" v javnost. Več o tem na tej povezavi.
IP Kat: Komentar o razsodbi Evropskega sodišča, da je predvajanje glasbe na letalu ali vlaku komunikacija javnosti, namestitev ustrezne opreme pa ni. Več o tem na tej povezavi.