AIPA je skupaj z IPF, Združenjem imetnikov pravic (ZIP), katerega članice so tudi vsa vidnejša društva in zveze s področja AV ustvarjalnosti, Zvezo sindikatov vseh glasbenikov Slovenije (ZSVGS), Sindikatom Glosa SKG – Sindikalna konferenca glasbenikov, Glosa – Sindikat kulture in narave Slovenije, Združenjem fonogramske industrije Slovenije (ZFIS) in Združenjem za zaščito interesov glasbenih založnikov – GIZ (SIPA GIZ), na evropske poslance naslovila poziv k sprejemu predloga Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, vključno s 13. členom. Ta imetnikom pravic omogoča možnost pravičnega nadomestila za uporabo njihovih del oz. monetizacije njihovega ustvarjalnega dela. Evropski parlament bo o Direktivi odločal na plenarnem zasedanju 4. in 5. julija.
Podpisniki poziva so pozdravili razumevanje in podporo Odbora Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI), ki je na seji 20. junija sprejel za ustvarjalce nekatere izredno pomembne sklepe (več o tem preberite tu), med drugimi tudi omenjeni 13. člen Direktive. Z uzakonitvijo tega člena bodo imetniki pravic lažje premostili vrzeli v vrednosti, ki jo od končnih uporabnikov pridobivajo veliki operaterji, in zneski, ki jih (če jih) na svoj račun dobijo imetniki pravic za uporabo njihovih del na številnih platformah. Neskladje med prihodki, ki jih spletni sistemi za nalaganje vsebin dobijo z uporabo vsebin (npr. glasbe, avdiovizualnih in drugih varovanih del) in zneski, ki jih ti sistemi plačujejo imetnikom pravic, so namreč nerazložljivo ogromni.
Trenutno se nekatere najbolj donosne spletne platforme oz. sistemi za nalaganje vsebin (npr. YouTube) zlorabljajo obstoječe zakone o avtorskih pravicah in se skrivajo za evropskimi t.i. varnimi pristanišči. Vse to pa z namenom, da se izognejo obveznosti za plačilo uporabljene vsebin. O tem evropski kreativci že dolgo opozarjajo (več o tem preberite tu), Evropski parlament pa ima zdaj edinstveno priložnost, da to odpravi.
Odprava vrzeli v vrednosti je trenutno prednostna naloga evropske kreativne industrije, ki ne le da zaposluje na milijone ljudi, ampak tudi skrbi za evropsko kulturno bogastvo in identiteto.
Zato predstavniki slovenskih ustvarjalcev pozivajo vse Evropske poslance, da pomagajo slovenskim in evropskim kreativcem pri odpravi »Value gapa«, in sicer tako, da podprejo 13. člen Direktive. Z uzakonitvijo tega člena in potrditvijo mandata poročevalcu odbora JURI in svojemu poslanskemu kolegu Axelu Vossu, s katerim bi ta lahko začel tristranska pogajanja med Evropskim parlamentom, Evropskim svetom in Evropsko komisijo o tej temi, bi poslanci dali pozitiven zgled celotnemu svetu, da se stvari lahko spremenijo na bolje.