INDUSTRIJA:
Brodband TV: Družba Netflix je lani postala druga največja televizijska hiša po prihodkih v Evropi. Lani je Netflix po prihodkih, ustvarjenih v Evropi, prehitel nemško televizijsko hišo ARD in se s šestodstotnim tržnim deležem zavihtel tik pod vrh. Comcast, ki je med drugim lastnik televizijske hiše Sky, je še vedno prepričljivo na prvem mestu, in sicer z 12-odstotnim tržnim deležem glede na višino prihodkov. Več o tem na tej povezavi.
Variety: Romunski režiser Alexander Nanau, ki je zaslovel z dokumentarcem Klub Colectiv (Collective), ki govori o korupciji v romunskem zdravstvenem sistemu, je zavrnil državno odlikovanje. Kot je dejal, odlikovanja države ne želi sprejeti, ker ta v času koronakrize ni pomagala romunskemu kulturnemu sektorju. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Španski svet ministrov je potrdil nov zakon, po katerem bo država pomagala svojemu avdiovizualnemu sektorju. Država bo finančno med drugim podpirala produkcijo dokumentarcev in animiranih filmov ter koprodukcijo z državami Latinske Amerike. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Brexit odpira številna vprašanja na področju sodelovanja evropske in britanske filmske industrije. Več o tem na tej povezavi.
Advanced Television: Španski regulator avdiovizualnega trga CNMC je zahteval, da morajo biti TV in streaming "influencerji" oz. vplivneži v novem zakonu opredeljeni kot ponudniki avdiovizualnih storitev, kar pomeni da sprejemajo svoj del odgovornosti za vsebine. Več o tem na tej povezavi.
Hollywood Reporter: Organizatorji koprodukcijske filmske tržnice, ki deluje v okviru Berlinskega filmskega festivala, načrtujejo, da bo ta letos povsem digitalna. Tržnica bo potekala med 1. in 5. marcem letos, in sicer sočasno z 71. festivalom Berlinale. Več o tem na tej povezavi.
Wiggin: Pravna raziskava na temo Kaj prinašajo določbe Direktive EU o avdiovizualnih medijskih storitvah evropski avdiovizualni industrija - gre tu le za iskanje izmikajoče pravičnosti? Več o tem na tej povezavi.
Directors UK: Združenje britanskih režiserjev je pripravilo smernice za lažje delovanje njihovih članov v času pandemije covid-19. Več o tem na tej povezavi.
EVROPSKE INSTITUCIJE:
Evropski parlament: Odbor Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje (CULT) je pred dnevi podprl prehodni dogovor Evropskega sveta o financiranju programa Erasmus+, financiranju evropskega sklada za pomoč mladim (European Solidarity Corps) in financiranju programa Ustvarjalna Evropa (Crative Europe) v prihodnji finančni perspektivi 2021 - 2027. Člani odbora so soglasno podprli vse predloge, tudi predlog o zvišanju sredstev za program Ustvarjalna Evropa. Omenjeni program bo tako - po potrditvi v Evropskem parlamentu - dobil 2,4 milijarde evrov, kar je 80-odstotno zvišanje sredstev glede na finančno perspektivo 2014 - 2020. Ustvarjalna Evropa je edini program EU, ki je namenjen promociji evropskega kulturno-kreativnega sektorja. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Program Ustvarjalna Evropa praznuje 30. obletnico obstoja. Več o tem na tej povezavi.
PRIHAJAJOČI DOGODKI:
Evropski avdiovizualni observatorij: 11. februarja pripravlja spletni posvet na temo "Ali nov paket zakonodaje o digitalnih storitvah prinaša spremembo vzorca delovanja EU na tem področju?" Več o tem na tej povezavi.