V luči letošnjih evropskih volitev je Evropsko združenje avdiovizualnih avtorjev (SAA) v Bruslju pripravilo delavnico, namenjeno kolektivnim organizacijam ter predstavnikom evropskega kulturnega in kreativnega sektorja. Pred junijskimi volitvami v AIPA izpostavljamo pričakovanja o posluhu novoizvoljenih evropskih poslancev za izzive in priložnosti evropskega AV sektorja, o katerih bodo novoizvoljeni parlamentarci odločali v prihodnjem, petletnem sklicu.
Tokratni Evropski parlament konec aprila zaključuje svoj mandat in do volitev, ki bodo po Evropi med 6. in 9. junijem, bo v ospredju predstavljanje različnih tem in strategij, ki jih kandidati za poslance in njihove stranke vidijo kot ključne v prihodnjem, petletnem obdobju delovanja na novo sestavljenega parlamenta. »Zadnji, pomemben korak so v kontekstu prihodnosti delovanja evropskega AV sektorja trenutni parlamentarci storili s potrditvijo evropskega akta o umetni inteligenci. Ena ključnih nalog novih parlamentarcev bo, v luči našega delovanja, zagotoviti pravično in sorazmerno plačilo avtorjem v vseh državah, torej preseči miselnost, da zaščita avtorskih pravic in digitalne inovacije ne morejo soobstajati,« je izpostavil direktor AIPA Gregor Štibernik.
Glas sooblikuje prihodnost
V SAA ob začetku aktivnosti pred letošnjimi evropskimi volitvami izpostavljajo, da je v luči globalnih zdravstvenih in varnostnih dogodkov ter krepitve skrajnih političnih opcij ključna tudi aktivacija kreativnega sektorja, ki s svojim glasom, tako kot vse druge evropske državljanke in državljani, sooblikujejo skupno prihodnost našega prostora.
Naslednji Evropski parlament bo namreč odločilen pri oblikovanju pravnega in digitalnega okolja za kulturnih in ustvarjalnih strokovnjakov. »Novi sklic parlamenta čaka razprava o avtorskih pravicah, ki sledi nedavno sprejetemu aktu o umetni inteligenci, kasneje pa še o širšem spektru kulturnih in medijskih politik, tudi o novi zakonodaji o avtorskih pravicah. Rešitve vidimo bodisi v izključni materialni pravici, pravici do primernega nadomestila ali nadomestilu, ob primerni preučitvi in tehtanju vseh prednosti ali slabosti, ki jih lahko prinesejo nove odločitve. Aktivnost in usmeritev novega Evropskega parlamenta bo tako neposredno vplivala na prihodnost, ki jo delijo ustvarjalci v AV sektorju,« je ob srečanju povedal vodja pravne službe AIPA mag. Uroš Rožič, ki še dodaja, da je bilo na nedavnem bruseljskem srečanju izpostavljeno, da je prav evropska regulativa ponavadi primer dobre prakse za mnoge druge države po svetu.
Evropske volitve potekajo vsakih pet let v vseh 27 članicah Evropske unije. Letos bo za novi, 5-letni mandat izvoljenih 720 evropskih poslancev, v Sloveniji jih bomo namesto dosedanjih osem izvolili devet.