Slovenska prestolnica je med 13. in 15. 2025 majem gostila izjemno pomemben dogodek v svetu kolektivnega upravljanja pravic izvajalcev – 50. generalno skupščino mednarodne organizacije SCAPR (Society of Collective Administration of Performers’ Rights). Dogodek sta organizirali slovenski kolektivni organizaciji AIPA in IPF, ki sta s tem prevzeli ključno vlogo pri oblikovanju prihodnosti kolektivnega upravljanja pravic na globalni ravni.
Na zasedanju je sodelovalo več kot 140 udeležencev iz 71 organizacij in 52 držav. V ospredju razprav so bile teme, kot so ekonomska vrednost AV del, vrednotenje pravic izvajalcev v digitalni dobi ter krepitev regionalnega sodelovanja, predvsem na Balkanu.
Gregor Štibernik: Skupna prihodnost sredi Ljubljane
Gregor Štibernik, direktor AIPA in član upravnega odbora SCAPR, je poudaril pomen sodelovanja in izmenjave znanja: »AIPA je ponosna, da je bila lahko letos sogostitelj generalne skupščine SCAPR. V čast nam je, da smo gostili kolege z vsega sveta in skupaj razpravljali o tem, kako še bolje zaščititi in promovirati pravice izvajalcev. Dogodek je postavil ton za nadaljnje vsebinske razprave, ki bodo usmerjene v prihodnost in utemeljene v skupnem prepričanju, da imajo AV izvedbe izjemno kulturno in ekonomsko vrednost."
Štibernik se je zahvalil tudi mag. Karin Žvokelj, direktorici Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino, in predsedniku SCAPR Joseju Luisu Sevillanu Romeri, ki sta s svojima uvodnima nagovoroma poudarila pomen institucionalnega sodelovanja in skupnega poslanstva.
Uroš Rožič: Regionalna povezovanja za boljšo prihodnost
Mag. Uroš Rožič, vodja pravne službe AIPA, je bil moderator panela z naslovom »Balkan Collective Management Landscape«, ki je bil del spremljevalnega dogodka generalne skupščine. V razpravi, v kateri so sodelovale kolektivne organizacije z Balkana, ki še niso članice SCAPR, je Rožič poudaril: "AIPA v tem prostoru deluje kot povezovalni člen, ki s prenosom znanja, izmenjavo dobrih praks in gradnjo zaupanja ustvarja pogoje za vključevanje še neuveljavljenih organizacij v mednarodne okvire kolektivnega upravljanja. Verjamemo, da je regijsko sodelovanje ključ do enotne in pravičnejše ureditve pravic izvajalcev.« Vizija AIPA pri regionalnem povezovanju, ki je bila izpostavljena na panelu, namreč temelji prav na prepričanju, da lahko skozi skupno delovanje in odprt dialog celotna regija okrepi svoj položaj v globalnem sistemu varovanja pravic izvajalcev.
Od zaslona do prihodkov: Panel o AV vrednosti
Gregor Štibernik je vodil tudi enega izmed osrednjih panelov z naslovom »From Screen to Revenue: Capturing the True Worth of AV Performances«, kjer so razpravljali o tem, kako lahko kolektivne organizacije v svojih tarifah natančneje odražajo gospodarsko vrednost AV repertoarja. Uvod v razpravo je pripravil prof. dr. Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete, ki je predstavil primer določanja tarif v Sloveniji in poudaril pomen empiričnih in transparentnih pristopov pri vrednotenju ustvarjalnih del.
Nove članice, podatkovna infrastruktura in krepitev IPN
Skupščina SCAPR je v Ljubljani tudi uradno potrdila pet novih pridruženih članic: MUYORBIR (Turčija), SAGAI (Argentina), SCD (Čile), SODAV (Senegal) in RASI (Italija). Te organizacije predstavljajo pomembno širitev SCAPR v regijah, kot so Južna Amerika, Afrika in Južna Evropa.
Na podatkovnem področju je SCAPR poročal o napredku pri razvoju in širjenju Mednarodne številke izvajalca (IPN), ki postaja ključna referenca pri identifikaciji izvajalcev. S podpisom memoranduma o sodelovanju z organizacijo FILAIE in vključitvijo novih uporabnikov, kot je SoundExchange, SCAPR utrjuje vlogo digitalne hrbtenice kolektivnega upravljanja.
Globalno sodelovanje s slovenskimi koreninami
Generalna skupščina 2025 je odsev širitev, profesionalizacije in povezanosti skupnosti, ki skrbi za pravično nadomestilo izvajalcem. AIPA in IPF sta z odlično organizacijo potrdili svojo ključno vlogo ne le v Sloveniji, temveč tudi na evropski in svetovni ravni.
Dogodek v Ljubljani ni bil zgolj protokolarni vrh, temveč delovni forum z vizijo. »Slovenija se je znova izkazala kot kompetenten in zaupanja vreden partner v svetu intelektualne lastnine,« zaključuje direktor AIPA Gregor Štibernik.
Foto: AIPA & SCAPR