Mednarodna konfederacija združenj avtorjev in skladateljev CISAC in spletna platforma FutureLearn, ki je del britanske šole na daljavo Open University, sta pripravila brezplačen spletni tečaj o avtorski pravici. Tečaj je v prvi vrsti namenjen ustvarjalcem, k sodelovanju pa so vabljeni tudi študentje, zakonodajalci in seveda splošna javnost.
Gre za edinstven tečaj, poimenovan Raziskava avtorskih pravic: zgodovina, kultura, industrija (Exploring Copyright: History, Culture, Industry), s pomočjo katerega se bodo lahko zainteresirani seznanili z vsemi podrobnostmi o avtorski pravici in o pravicah ustvarjalcev od renesanse do danes.
Tečaj, ki ga je zasnovala nekdanja podpredsednica upravnega obora CISAC Marisa Gandelman, bo na spletu dostopen štiri tedne, trajal pa bo tri ure na teden. Pozor: začetek tečaja bo 20. marca. Po koncu tečaja, v katerem bodo lahko udeleženci aktivno sodelovali, bodo dobili tudi poseben certifikat o opravljenem tečaju.
"Izobraževanje o avtorski pravici je eden od temeljev za uspešno sedanjost in prihodnost kreativne industrije. Vendar se tega premalo zavedamo, zato ustvarjalci večkrat naletijo na različne komercialne interese, ki želijo razvrednotiti avtorsko pravico," pravi predsednik CISAC Gadi Oron. Zato si CISAC s svojim članstvom globalno prizadeva izobraževati na tem področju. Eno izmed pomembnih orodij je tudi lansiranje tega množičnega odprtega spletnega tečaja (Massive open oline course; MOOC,) s katerim želi okrepiti znanja ustvarjalcev in tudi splošne javnosti na tem področju, je dejal Oron.
Prvi teden tečaja se bodo udeleženci seznanili, kako je koncept avtorjev povezan z njihovim delom in kaj se je dogajalo z njihovimi pravicami skozi različna časovna obdobja. Drugi teden bodo dobili vpogled, kako je avtorska pravica prispevala k domači in globalni gospodarski rasti, zakaj je izmenjava znanja in idej avtorjev postala globalna, ter kako so se ta znanja in ideje uvrstile v mednarodno zakonodajo. Tretji teden bo posvečen pregledu, na kakšen način sta obe svetovni vojni in tehnologija 20. stoletja vplivale na avtorsko pravico. Zadnji teden bo posvečen digitalnim tehnologijam, in sicer kakšne priložnosti in izzive ta prinaša na področje varovanja avtorske pravice in produkcije.
CISAC in AIPA k sodelovanju vabita tudi slovenske udeležence, ki se lahko na spletni strani http://www.futurelearn.com/courses/exploring-copyright že danes prijavijo na tečaj.