Ljubljana je 14. novembra 2024 gostila generalno skupščino CEPI (European Coordination of Independent Producers). V organizaciji Društva Filmski producenti Slovenije in ob podpori AIPA je bil dogodek, poleg skupščinskega programa, tudi priložnost, da slovenski filmski producenti spoznajo člane organizacije in se seznanijo z novimi priložnostmi za sodelovanja.
Letna generalna skupščina CEPI v Ljubljani je še en dokaz, da Slovenija utrjuje svojo vlogo v evropskem avdiovizualnem prostoru, kar odpira številne priložnosti za prihodnja sodelovanja in razvoj. Član upravnega odbora CEPI Boštjan Ikovic je izpostavil pomen gostovanja tako uglednega dogodka v Sloveniji: "Gostovanje CEPI v Ljubljani je priznanje za delo slovenskih filmskih producentov. Kot država postajamo vse bolj prepoznavni na evropskem zemljevidu kreativne industrije, kar dokazuje tudi tokratno srečanje."
Foto: AIPA
Za CEPI Ljubljana odlična izbira
Dogodek je postregel z živahno razpravo o aktualnih temah, kot so digitalizacija, umetna inteligenca, ki je vedno bolj prisotna tudi v filmskem ustvarjanju, razvoj avdiovizualnih politik in izzivi na področju financiranja. Predsednica CEPI Susana Gato je pohvalila organizacijo dogodka in sodelovanje s slovenskimi producenti: "CEPI je aktiven v povezovanju evropskih producentov in izmenjavi najboljših praks. Slovenski filmski producenti so pokazali izjemno zavzetost in profesionalnost, kar nas navdaja z optimizmom glede prihodnjega sodelovanja. Ljubljana je bila odlična izbira za razpravo o našem delu in prihodnjih načrtih."
Odpirajo se nove priložnosti sodelovanja
Direktor AIPA Gregor Štibernik, ki je upravnemu odboru in članom CEPI podrobneje predstavil aktivnosti, ki jih AIPA izvaja v imenu producentov, je poudaril zlasti pomen usklajenih prizadevanj za zaščito pravic in izboljšanje pogojev za ustvarjalce: »Generalna skupščina CEPI je ponudila dragocene vpoglede v evropske trende, zlasti v kontekstu zaščite intelektualne lastnine in digitalnih izzivov. Dejstvo je, da moderna zakonodaja producentom v Sloveniji omogoča višjo raven zaščite kot v številnih drugih državah. Samo letos bo v njihovem imenu zbranih več kot 1,5 evra na prebivalca, kar nas uvršča med najbolj urejene države na tem področju. Mnoge države zavidajo našim producentom pravico do nadomestil za časovni zamik in snemanje v primeru kabelske retransmisije. Poleg tega bomo kmalu začeli zbirati nadomestila tudi na drugih področjih t. i. sekundarne uporabe,« izpostavlja.
Srečanje s slovenskimi producenti
Dvodnevni dogodek je vključeval tudi srečanje predstavnikov CEPI s slovenskimi filmskimi producenti, kar je omogočilo dobro izmenjavo izkušenj in praks. Ob zaključku so bili producenti zadovoljni zaradi možnosti pridobivanja novih priložnosti za prihodnje projekte, direktor AIPA, ki je aktivno podprla celotno organizacijo dogodka, Gregor Štibernik pa je ob koncu dodal: »Srečanje s slovenskimi producenti je izpostavilo njihovo potrebo po še tesnejšem sodelovanju z mednarodnimi institucijami, pri čemer bo AIPA še naprej igrala ključno vlogo pri zastopanju njihovih interesov.«
Generalna skupščina CEPI je, tako se strinjajo vsi, ki so sodelovali pri organizaciji, potrditev prizadevanj slovenskih akterjev za krepitev prepoznavnosti našega filmskega in televizijskega sektorja v širšem prostoru. Hkrati je tudi neposreden dokaz, kako pomembno vlogo igra Slovenija kot most med srednjeevropskimi in širšimi evropskimi iniciativami na področju kreativnih industrij.
Foto: AIPA