Organizacije EuroFIA, AEPO-ARTIS, AIPA, Društvo DSI, SVIZ in ZDUS smo v Ljubljani pripravile srečanje evropskih kolektivnih organizacij, društev in sindikatov, ki zastopajo igralce. Slišali smo primere najboljših praks zaščite pravic te skupine imetnikov pravic, ki jo uspešno, kot so nam ponovno potrdili kolegi iz tujine, uveljavljamo v AIPA.
V AEPO-ARTIS, ki združuje kolektivne organizacije izvajalcev sorodnih pravic, poudarjajo, da je v luči ves čas dinamičnih razmer in merjenj moči največjih z najšibkejšimi, torej, ne glede na boj, vedno v prvi liniji za pomoč igralcem njihov lokalni sindikat, kolektivna organizacija za upravljanje pravic ali ceh. Prav njihovi uspešnosti in priložnostim, ki jih je še treba nasloviti, je bilo namenjeno tokratno srečanje, ki je bilo 4. junija 2024 v Ljubljani.
Kolektivne organizacije in sindikati imamo namreč skupno odgovornost za zaščito interesov izvajalcev s ciljem, da bi ti lahko s svojo dejavnostjo pošteno zaslužili za preživetje in ustvarjanje. Trdna partnerstva in dialog med njimi so zato bistvenega pomena za najboljše interese izvajalcev.
Slovenija z eno najboljših ureditev
Na tokratnem letnem srečanju so udeleženci razpravljali o novi zakonodaji, avtorskih pravicah po vsej EU, umetni inteligenci in statusu umetnika. Spregovorili so tudi o najboljših praksah pri prenosu neodpovedljivih in neprenosljivih pravic igralcev do primernega in sorazmernega plačila. »Pri tem je bil izpostavljen primer Slovenije, ki se je s prenosom postavila ob bok najboljšim. Hkrati so se udeleženci strinjali, da se s tem resno delo šele začenja, saj je potrebno skleniti sporazume z globalnimi spletnimi platformami in velikimi uporabniki varovanih del, kar predstavlja zahtevno delo, predvsem za manjše države,« razlaga vodja pravne službe AIPA mag. Uroš Rožič, ki je na dogodku predstavil primer Slovenije.