INDUSTRIJA:
Cineurope: Netflix je sporočil, da bo britanski finančni upravi z novim letom končno začel sporočati prihodke, ki jih ustvari v tej državi. Britanski dacarji bodo tako dobili podlago, da ustrezno obdavčijo spletno platformo, ki je doslej plačevala (precej nižje) davke na Nizozemskem. Po ocenah ima Netflix v Veliki Britaniji približno 13 milijonov naročnikov, od katerih letno iztrži milijardo funtov prihodkov. Več o tem na tej povezavi.
Screen Daily: Družba Warner Media, ki je med drugim lastnica HBO, je spročila, da bo platforma HBO Max Global konec prihodnjega leta dostopna tudi v Evropi in Latinski Ameriki. Več o tem na tej povezavi.
FSE: Evropska komisija je sklenila, da bo izvzela film in druge avdiovizualne vsebine iz regulative o geoblokiranju. To so pozdravili v 50 avdiovizualnih združenjih, kjer poudarjajo, da sedanji sistem ekskluzivnega teritorialnega licenciranja deluje dobro in prinaša investicije v produkcijo vsebin. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Nizozemska ministrica za kulturo Ingrid van Engelshoven je napovedala, da je vlada predvidela drugi paket pomoči nizozemskemu kulturno-kreativnemu sektorju v skupni vrednosti 28,5 milijona evrov. Pomoč bo dstopna v prvi polovici leta 2021, namenjena pa bo pokrivanju višjih stroškov produkcije zaradi covid-19, pa tudi realizaciji posameznih filmskih projektov. Več o tem na tej povezavi.
Torrentfreak: Nizozemsko združenje za boj proti spletnemu piratstvu BREIN je sporočilo, da bo sprožilo novo kampanjo za zmanjšanje števila nelegalnih vsebin na spletu. Posebej se bodo osredotočili na razkrivanje spletnih strani za izmenjavo datotek prek protokola bitorrent. Več o tem na tej povezavi.
EVROPSKE IN MEDNARODNE INSTITUCIJE:
Evropska komisija: Komisija je sprejela akcijski načrt, s katerim želi podpreti okrevanje in transformacijo evropskega medijskega in avdiovizualnega sektorja. Omenjena sektorja, ki sta zaradi pandemije covid-19 doživela posebej hud udarec, sta izrednega pomena za demokracijo v Evropi, kulturno raznolikost in digitalno avtonomnost, poudarjajo v komisiji. Zato bo komisija sektorjema pomagala z desetimi konkretnimi ukrepi, med katerimi so tudi olajšan dostop do financiranja, različne finančne stimulacije za digitalizacijo in prehod na zeleno tehnologijo. Več o tem na tej povezavi.
Evropska komisija: Komisija je skupaj z organizacijami Culture Action Europe (CAE), International Network for Contemporary Performing Arts (IETM), On The Move, PEARLE - Live Performance Europe in Freemuse naročila študijo o delovnih pogojih evropskih kulturnikov in kreativcev. Kot kažejo izsledki, so se delovne razmere zaradi pandemije covid-19 močno poslabšale, kar jasno razgalja ranljivost zaposlenih in samega kulturno-kreativnega sektorja v EU. Evropska komisija in države članice bi zato morale prepoznati ključno vlogo, ki jo ima evropska kultura v javnem življenju in gospodarstvu, ter ustvariti boljše pogoje za delo. Več o tem na tej povezavi.
WIPO: Države članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) so potrdile štiri namestnike generalnega direktorja in štiri pomočnike generalnega direktorja. Več o tem na tej povezavi.
PRIHAJAJOČI DOGODKI:
Evropski avdiovizualni observatorij pripravlja posvet na temo Raznolikost in vključnost evropske avdiovizualne industrije, in sicer na zaslonih oz. izven zaslonov. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa in nekatera druga združenja pripravljajo posvet o enakosti med spoloma med avdiovizualnimi ustvarjalci, in sicer na temo Kako doseči zastopanost v razmerju 50:50. Več o tem na tej povezavi.