INDUSTRIJA:
Cineuropa: Zlatega leva za najboljši film na 78. mednarodnem filmskem festivalu v Benetkah je dobil francoski film L'evenement (Dogodek) v režiji Audrey Diwan. Srebrni lev, velika nagrada žirije, pa je pripadla italijanskemu filmu E' stata la mano di Dio (Bila je božja roka) v režiji Paola Sorrentina. Več o tem na tej povezavi.
AEPO-ARTIS: Mnenje odbora Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje (CULT) glede načrta Evropske komisije za intelektualno lastnino je pozitiven signal za ustvarjalce. CULT je namreč v mnenju, ki ga bo posredoval Evropski komisiji, uporabil številne predloge AEPO-ARTIS, s katerimi se želi okrepiti pomen intelektualne lastnine v kulturnem sektorju. Več o tem na tej povezavi.
Digital TV: Poljski senat je zavrnil zakon, ki določa, da podjetja zunaj Evropskega gospodarskega prostora ne bi smela imeti kontrolnega deleža v poljskih medijskih podjetjih. Zakonodaja bi, če bi začela veljati, ameriško skupino Discovery prisilila k prodaji večinskega deleža v zasebni televizijski mreži TVN, ki je v svojem informativnem programu večkrat kritična do vlade. Več o tem na tej povezavi.
Screen Daily: Steve Gilula, nekdanji direktor podjetja Searchlight Pictures, ki je del Disneya, je ocenil, da so filmski festivali v času razcveta streaminga postali izredno pomembni za preboj filmov z nižjim proračunom in za mlajše filmske ustvarjalce. Spletne platforme namreč v svoje kataloge uvrščajo predvsem vsebine, ki jih ustvarjajo same. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: HBO bo svojo streaming storitev, HBO Max, v Evropi začel tržiti 26. oktobra. Najprej bo HBO Max dosegljiv v skandinavskih državah in Španiji, nato pa še v ostalih delih Evrope. Več o tem na tej povezavi.
Broadband TV news: Raziskava Ampere Analysis predvideva, da bo do leta 2025 Netflix Originals na področju naslovov, ki bodo dosegli t.i. dolgoročno popularnost, ujel filmske velikane, kot sta WarnerMedia in Disney. Kar četrtina naslovov, ki so bili ustvarjeni med letoma 2015 in 2020 in bodo dosegli t.i. dolgoročno popularnost, je produciral Netflix Originals. Več o tem na tej povezavi.
EVROPSKE INSTITUCIJE:
Evropski parlament: V Strasbourgu je od 17. do 19. septembra potekal prvi od štirih evropskih državljanskih forumov. Forumi so osrednja točka Konference o prihodnosti Evrope, na njih pa bo sodelovalo 800 državljanov z različnimi ozadji in iz različnih delov EU. Od septembra 2021 do januarja 2022 bo na vsakem od štirih forumov razpravljalo po 200 državljanov in državljank, ki so bili izbrani tako, da se odraža demografska in družbena raznolikost EU, in ki bodo oblikovali konkretna priporočila za prihodnjo usmeritev Evrope, kakršno bi si želeli. Vsaj tretjina udeležencev in udeleženk na vsakem forumu bo mlajših od 25 let. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Wiggin: Blog poznavalca evropske avtorske zakonodaje Teda Shapira o tem kaj prinašata direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu in akt o digitalnih storitvah. Več o tem na tej povezavi.
PRIHAJAJOČI DOGODKI:
Slovensko predsedstvo EU pripravlja mednarodno konferenco na temo Širša dostopnost in konkurenčnost evropskih avdiovizualnih in medijskih vsebin v povezavi z medijsko pluralnostjo in pravico do svobode govora ter s poudarkom na kulturni in jezikovni raznolikosti. Dogodek bo 12. in 13. oktobra v ljubljanskem Cankarjevem domu. Več o tem na tej povezavi.
Eventbrite: Stockholmski IFIM (Institute for Intellectual Property and Market Law) in Univerza v Oxfordu pripravljata spletni posvet o avtorskih pravicah v EU in vlogi direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu pri teh pravicah. Posvet, na katerem bo sodeloval tudi slovenski sodnik v Sodišču EU Marko Ilešič, bo 18. oktobra, in sicer med 15. in 17.30. Več o tem na tej povezavi.