Južnoafriški Johanesburg je minuli teden gostil 49. generalno skupščino mednarodnega združenja SCAPR. Na tridnevnem dogodku so se posvetili stanju zaščite pravic igralcev in glasbenih izvajalcev na afriškem kontinentu ter tekočemu delovanju in globalnim izzivom, ki čakajo organizacijo v prihodnosti. V AIPA smo izjemno ponosni, da bomo prihodnje leto v Ljubljani v sodelovanju z IPF-om gostili jubilejno, 50. skupščino SCAPR-a.
Mednarodna organizacija za zaščito pravic izvajalcev SCAPR povezuje 56 kolektivnih organizacij iz 41 držav, ki ščitijo izvajalske pravice. V letu 2023 so zbrale skupno 949 milijonov EUR, v letu 2022 875 milijonov, pri čemer sta bila javna izvedba (30 %) in privatno kopiranje (20 %) dva najpomembnejša vira zbiranja. Do konca leta 2023 je bilo sklenjenih 790 pogodb o zastopanju med članicami SCAPR-a, od tega je bilo samo lani sklenjenih 60 novih pogodb. »Povečanje vsote zbranih nadomestil kaže na večjo učinkovitost našega dela, ki ima samo en cilj – vračati kreativnemu sektorju to, kar mu zaradi uporabe pripada« je na skupščini povedal direktor AIPA Gregor Štibernik, sicer član upravnega odbora SCAPR-a in vodja skupine za Sodelovanje in razvoj.
Foto: SCAPR
Prvič na afriškem kontinentu
V okviru 49. generalne skupščine SCAPR-a so se stalnim članicam v prvem delu dogajanja pridružile kolektivne organizacije, kandidatke, in pristojni organi za intelektualno lastnino iz 12 afriški držav - iz Angole, Zelenortskih otokov, Gane, Slonokoščene obale, Kenije, Madagaskarja, Namibije, Nigerije, Senegala, Tanzanije, Ugande in Ruande. Na predstavitvi študije o stanju kolektivnega upravljanja izvajalskih pravic v teh državah, ki je potekala v soorganizaciji Svetovnega urada za intelektualno lastnino (WIPO), je sodeloval tudi direktor AIPA Gregor Štibernik, ki je moderiral dogodek, in pri tem izpostavil: »Jasno je, da imajo kolegi v teh državah številne izzive, ki jih je treba ustrezno nasloviti. Pri tem je pomembna tudi podpora, ki jim jo je SCAPR pri njihovih aktivnostih jasno izrekel.«
Novi člani upravnega odbora
Na tokratni generalni skupščini so bili v 12-članski upravni odbor, katerega član je tudi direktor AIPA Gregor Štibernik, imenovani štirje novi člani. Annie Morin iz Kanade (Artisti), Robert Mello iz Brazilije (ABRAMUS), Kyoko Kojima z Japonske (CPRA/GEIDANKO) in Pfanani Lishivha iz Južnoafriške Republike (SAMPRA) se bodo preostalim članom pridružili pri določanju usmeritev, politik in oblikovanju strategije SCAPR-a, kar so tudi primarne naloge upravnega odbora.
Foto: SCAPR
Prihodnje leto v Ljubljani
Ob koncu skupščine so organizatorji razkrili tudi lokacijo jubilejne, 50. generalne skupščine SCAPR-a, ki jo bo med 13. in 15. majem 2025 gostila Ljubljana. Organizacija je bila zaupana AIPA in IPF-u, ki kot odličen primer sodelovanja med organizacijama obljubljata izjemen dogodek, kar sta na skupščini izpostavila tudi direktorja, Gregor Štibernik in Viljem Marjan Hribar. IPF in AIPA sta že pred več kot desetletjem gostila generalno skupščino in slovenski organizatorji so takrat pustili izjemen vtis. »Dogodek v Sloveniji bo zagotovo priložnost za promocijo učinkovitega dela AIPA in naše države kot urejenega okolja z ustvarjalcem naklonjeno zakonodajo pri zaščiti pravic intelektualne lastnine, hkrati pa se bomo potrudili, da bodo udeleženci spoznali širšo sliko v naši regiji, kjer so predvsem države, kandidatke za članstvo v EU, na področju zaščite sorodnih pravic pred številnimi izzivi,« je povedal vodja pravne službe AIPA mag. Uroš Rožič.
Foto: AIPA