Poljsko združenje filmskih ustvarjalcev (SFP-ZAPA) se je odločilo, da bo svojim članom namenilo 30 milijonov zlotov oz. 6,5 milijona evrov, in sicer kot pomoč zaradi posledic covid-19. Gre za najobsežnejšo pomoč, ki jo je katerokoli kreativno združenje oz. kolektivna organizacija namenilo svojemu članstvu, so sporočili iz SFP-ZAPA.
"V SFP-ZAPA želimo narediti vse, da bi naši člani posledice izbruha pandemije koronavirusa čim manj čutili," je dejal predsednik združenja Jacek Bromski. Ob tem je poudaril, da so se filmski ustvarjalci zaradi pandemije znašli v izredno težkem položaju, saj so praktično vsi izgubili delo. "Medtem pa različne platforme brez sramu izkoriščajo avdiovizualna dela in bogatijo na račun ustvarjalcev. Kljub temu pa jim nato nočejo pomagati oz. z njimi deliti ustvarjenega dobička, čeprav jim njihova dela omogočajo dobiček" je dejal Bromski. Zato je zelo pomembno, da je poljska vlada v sklopu protikoronske zakonodaje sprejela tudi člen, po katerem bodo morale platforme na zahtevo plačati posebno dajatev, in sicer v višini 1,5 odstotka celotnega prometa, ki ga ustvarijo na Poljskem. Ta sredstva bodo nato namenjena poljski filmski industriji.
Gre za dodatnih 15 do 20 milijonov zlotov (3,2 do 4,3 milijona evrov) na leto, ki jih bo dobil poljski film, je dejal Bromski. Zaslugo za to ima poljsko ministrstvo za kulturo, ki je predlog poljskih ustvarjalcev podprlo, je poudaril. Netflix, ki je največji ponudnik avdiovizualnih vsebin na Poljskem, bo tako letos z naslova nove dajatve poljski filmski industriji prispeval 6,5 milijona zlotov (1,5 milijona evrov).
Poljski primer je lahko zgled mnogim državam (tudi Sloveniji), kako zaščiti svoje avdiovizualne ustvarjalce. V AIPA smo v začetku aprila skupaj s SAZOR in IPF podali pobudo, da bi "kolektivke" za izredno pomoč članom v času pandemije koronavirusne bolezni začasno namenile do 25 odstotkov lanskih zbranih nadomestil, vendar pobuda ni bila uslišana. Več o tem na tej povezavi. Prav tako je v mirovanju predlog zakona, po katerem bi Slovenija septembra letos uvedla digitalni davek na spletne platforme, medtem pa bosta davek že letos uvedli Francija in Indonezija ter s tem vsaj nekoliko zapolnili državno blagajno. Več o tem na tej povezavi.
Zato na AIPA v imenu slovenskih avdiovizualnih ustvarjalcev pozivamo k pospešitvi postopkov implementacij direktiv v slovensko zakonodajo.