EVROPSKE INSTITUCIJE
WIPO: 26. aprila bomo znova obeležili Svetovni dan intelektualne lastnine: Letošnji svetovni dan se osredotoča na intelektualno lastnino in inovacije mladih za boljšo prihodnost. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Odbor Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje (CULT) je gostil francoska ministra, pristojna za kulturo in visoko šolstvo, s katerima so člani odbora govorili o prednostnih nalogah EU za ta sektorja v času francoskega predsedovanja EU. Francoska ministrica za kulturo Roselyne Bachelot-Narquin je izpostavila tri naloge, ki jih bo Francija na tem področju zasledovala, in sicer krepitev medkulturnih izmenjav med umetniki oz. kulturnimi delavci znotraj EU in utrjevanje umetniške in kulturne suverenosti EU. Minstrica je ob tem tudi obljubila, da si bo prizadevala, da bi lahko do evropske kulture dostopali vsi Evropejci. O tem je poročal tudi portal Culture Action Europe. Več o tem na tej povezavi in na tej povezavi.
Evropska komisija: Komisija je pripravila predlog deklaracije o evropskih digitalnih pravicah in načelih. Deklaracija naj bi bila referenčni okvir za uporabnike digitalnih storitev ter vodilo za podjetja in politike. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Člani odbora Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI) so za svojega predsednika znova izvolili Španca Adriána Vázquez Lázara (Renew). Funkcijo bo opravljal v prihodnjih dveh letih in pol. Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Člani Odbora Evropskega parlamenta za notranji trg in varstvo potrošnikov so za predsednico odbora znova izvolili nemško evropsko poslanko Anno Cavazzini (Zeleni/EFA). Več o tem na tej povezavi.
Evropski parlament: Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je v odgovoru na poslansko vprašanje poudaril, da je Evropska komisija opozorila države, ki še niso implementirale direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Postopki zoper te države še niso končani, je poudaril. Več o tem na tej povezavi.
INDUSTRIJA:
AEPO-ARTIS: Združenja evropskih organizacij izvajalcev (AEPO-ARTIS) je na francoskega predsednika Emanuela Macrona, kot predsedujočega Svetu EU, naslovilo odprto pismo, v katerem ga poziva, da spodbudi države članice k implementaciji direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Večina članic te direktive še vedno ni implementirala, zato številni ustvarjalci ne morejo dobiti niti pravičnega nadomestila z naslova uporabe njihovih del na spletu. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Komentar o posvetu francoskega filmskega sklada (CNC), ki je potekal na temo Koliko sredstev bi morale spletne platforme prispevati za nastanek novih del. Spletne platforme morajo trenutno sofinancirati lokalno oz. evropsko produkcijo le v 16 državah EU, pri čemer so med državami velike razlike v višini prispevkov. Prispevki se gibljejo med poldrugim odstotkom in 25 odstotki letnega prometa platform. Več o tem na tej povezavi.
Politico: Izvršna direktorica francoske nacionalne televizije (France Télévisions) Delphine Ernotte Cunci je ocenila, da tradicionalne televizije ne bodo mogle konkurirati spletnim platformam, „če ne bodo od uporabnikov oddaljene le za en klik“. Ob tem je poudarila, da tudi v prihodnjih letih pričakuje nadaljevanje boja za gledalce med tradicionalnimi televizijami in platformami. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Norveška vlada bo s 6,45 milijona evrov (65 milijonov norveških kron) pomagala domači produkciji, ki jo je pandemija covid-19 močno prizadela. Več o tem na tej povezavi.
Cineuropa: Francija je skrajšala obdobje med prikazovanjem filmov kinih in njihovo uvrstitvijo v kataloge spletnih platform. Od julija dalje bo lahko domača spletna platforma Canal+ film predvajala po šestih mesecih od začetka predvajanja v kinu, ostale spletne platforme bodo to lahko storile v 15 do 17 mesecih, tradicionalne televizije pa po 22 mesecih. Več o tem na tej povezavi.
Digital TV Europe: Streaming platforme so od leta 2017 na švedskem trgu podvojile prihodke. Ti so lani dosegli kar 478 milijonov evrov (pet milijard švedskih kron), ugotavlja analitska hiša Mediavision. Švedsko gospodinjstvo je imelo lani v povprečju sklenjeni dve naročnini na video na zahtevo. Več o tem na tej povezavi.
The Guardian: Pogovor z režiserjem Mikeom Newellom (Štiri poroke in pogreb), ki je med drugim ocenil, da bo britanska filmska industrija začela izgubljati na pomenu, če ne bo novih talentov. Več o tem na tej povezavi.
Euroactiv: Francoska streaming platforma Salto je pozvala pristojne, da se "spopadejo z noro konkurenčno asimetrijo" med ameriškimi spletnimi platformami in lokalnimi igralci. Gre za številna vprašanja, med drugim tudi za to, da bi morali v Franciji oz. EU prepovedati daljinske upravljalnike za TV, ki imajo vgrajeno tipko Netflix ali Amazon Prime. Več o tem na tej povezavi.
The Hollywood Reporter: Komentar o tem, da so streaming platforme končno začele vlagati v Afriko. Gre za trg, ki ima velik potencial za rast, a je bil doslej praktično povsem prezrt, ocenjuje časnik. Več o tem na tej povezavi.
EBU: Zveza evropskih radiotelevizijskih postaj (EBU) pozdravlja cilje, ki jih zasleduje Evropska komisija z aktom o digitalnih trgih (DMA). Ob tem pa poudarja, da bi moral akt vsebovati tudi nekatere določbe, ki se dotikajo področja virtualnih pomočnikov in varovanja dostopa dostopa do podatkov. Več o tem na tej povezavi.
PRAVNE ZADEVE
Kluwer Copyright Blog: Blog o reformi avtorskih pravic, ki jo prinaša direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Ta zagotavlja dostop do spleta ob upoštevanju temeljnih pravic uporabnika. Več o tem na tej povezavi.
NAPOVED DOGODKOV
Evropski avdiovizualni observatorij pripravlja konferenco o aktu o medijski svobodi. Ta bo 23. februarja med 15. in 17. uro. Več o tem na tej povezavi.