Delegacija Zveze evropskih avdiovizualnih avtorjev (SAA) se je sestala z evropskim komisarjem za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glennom Micallefom. Srečanje je potekalo z jasnim ciljem, poudariti nujnost pravičnega nadomestila za avtorje, še posebej v kontekstu rabe njihovih del s strani podjetij, ki razvijajo generativno umetno inteligenco.
SAA je opozorila na problematično ločevanje kulturne in AV politike znotraj Evropske komisije, zaradi katerega so avtorji pogosto izključeni iz ključnih pogovorov. Predvsem zdaj, ko generativna umetna inteligenca predstavlja resno grožnjo ustvarjalnemu delu, je potreben močnejši in bolj vključujoč dialog.
Na srečanju je slovenska režiserka in animatorka Špela Čadež v imenu združenja SAA umetno inteligenco slikovito primerjala s kompostom, tehnologijo, ki lahko reciklira zgolj že obstoječa dela, medtem ko lahko resnično nova ustvarjalnost vzklije le iz človeške ideje.
V pogovoru s komisarjem je Špela Čadež spregovorila o izzivih svoje ustvarjalne poti, ki je kljub opozorilom o prekarnosti ni ustavila. Danes njene nagrajene animacije dopolnjuje tudi pedagoško delo, pri katerem jo navdaja optimizem nad novimi generacijami in razvojem animacije kot umetniške forme. Ob tem je poudarila, da želi imeti nadzor nad uporabo svojih del v umetni inteligenci ter zanj dobiti nadomestilo, če so bila uporabljena.
Nujne konkretne aktivnosti
Delegacija je evropskemu komisarju za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glennu Micallefu predstavila tudi pomanjkljivosti trenutnega Kodeksa ravnanja za umetno inteligenco, ki po njihovem mnenju ni dovolj zavezujoč. Prav tako ne zadostuje tako imenovana predloga za preglednost, saj ne omogoča vpogleda v to, ali so bila konkretna avtorska dela uporabljena pri učenju AI sistemov. SAA zato predlaga začasno odstranitev avtorskega poglavja iz končne različice kodeksa, da bi omogočili dodatni čas za poglobljen in vključujoč dialog.
Komisar Micallef je ob koncu srečanja potrdil, da bo skrbi glede vpliva AI prenesel naprej znotraj Evropske komisije, in povabil SAA k sodelovanju pri posvetovanju o novi strategiji EU za kulturo Culture Compass.
Avtorji niso slišan glas v EU?
V AIPA že vse od pojava umetne inteligence in vprašljivosti izvora njenih baz opozarjamo na nujnost zaščite slovenskega, evropskega in globalnega kreativnega sektorja. Član upravnega odbora SAA in direktor AIPA Gregor Štibernik je ob tem poudaril: "Avtorji so nosilci kulturne dediščine in gonilo evropske ustvarjalnosti. V času, ko umetna inteligenca brez soglasja uporablja zaščitena dela, moramo zagotoviti pravično ureditev in zaščito avtorskih pravic. Potrebujemo zavezanost Evropske komisije k pravičnemu nadomestilu in krepitvi dialoga med ustvarjalci in tehnološkimi podjetji."
Vir: SAA